
Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dr hab. Zbigniew Arent, prof. URK oraz dr Aleksandra Lewicka, we współpracy z naukowcami z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr. hab. Dariuszem Latowskim i dr. Janem Łyczakowskim – opracowali metodę, która może okazać się przełomowa w identyfikacji bakterii wywołującej leptospirozę, chorobę zakaźną ludzi i zwierząt.

Czy jesteśmy przygotowani na kolejną globalną pandemię? To pytanie nabiera coraz większego znaczenia w obliczu postępujących badań nad chorobami zakaźnymi. W obliczu doświadczeń z pandemii COVID-19 naukowcy wskazują na ogromny potencjał sztucznej inteligencji w poprawie gotowości na przyszłe zagrożenia epidemiologiczne.

Terapia TECAR to innowacyjna, skuteczna metoda fizjoterapeutyczna, która jest wykorzystywana m. in do leczenia różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości zlokalizowanych w obrębie układu ruchu. Mechanizm jej działania opiera się na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości, który stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu, poprawia mikrokrążenie krwi oraz redukuje stany zapalne, pomagając w łagodzeniu bólu, przyspieszając gojenie tkanek oraz poprawiając mobilność.

Miażdżyca, w sumie co to takiego?

Opuchnięte i zaczerwienione oczy to jeden z podstawowych objawów zapalenia spojówek. Dolegliwości często towarzyszy też obecność lepkiej wydzieliny. Symptomy mogą występować w jednym lub obojgu oczu. Stan taki może być spowodowany infekcją lub alergią. Niektóre rodzaje problemu są zaraźliwe i łatwo przenoszą się na drugą osobę. O wszystkim, co warto wiedzieć na temat zapalenia spojówek, mówi lek. Tomasz Tomczyk z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) prowadzą przełomowe badania nad zastosowaniem beta-glukanów z owsa w terapii nowotworów jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Wstępne wyniki są niezwykle obiecujące i mogą doprowadzić do opracowania skutecznych, nieinwazyjnych metod wspomagających leczenie schorzeń przewodu pokarmowego.

W dobie cyfrowej transformacji pracy coraz trudniej jest się odłączyć i zrelaksować. Dni robocze zdają się nie mieć końca, a presja bycia dostępnym po godzinach stale rośnie. Granica między życiem zawodowym a prywatnym zaciera się, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Piękne włosy bywają oznaką zdrowia, a często i podkreśleniem naturalnej urody. Utrzymanie fryzury w dobrej kondycji czasem niesie ze sobą jednak pewne wyzwania. Włosy bywają suche, matowe i łamliwe, trudne do ułożenia czy napuszone. Chcesz zadbać o ich kondycję i piękny wygląd? Oto kilka dobrych nawyków pielęgnacyjnych, które Ci w tym pomogą!

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze rzuca światło na to, dlaczego te same potrawy wpływają na różne osoby w odmienny sposób. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Nature Microbiology, sugerują, że kluczowym czynnikiem wpływającym na trawienie i przyswajanie składników odżywczych są różnice w mikrobiomie jelitowym oraz warunkach panujących w układzie pokarmowym.

Głównym i najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy jest infekcja onkogennym typem wirusa HPV. Czy to znaczy, że każda kobieta zakażona tym wirusem będzie miała nowotwór i dlaczego warto robić cytologię płynną LBC wraz z tekstem na obecność wirusa HPV oraz wykonywać szczepienia nawet w wieku dorosłym. O tym mówi lek. Paulina Poręba - ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.