Platforma wspomagająca zacieśnianie współpracy w neuronauce

Układ nerwowy - złożony z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów - kontroluje funkcjonowanie organizmu. Kiedy system zaczyna szwankować, skutki mogą być poważne i mieć wpływ na zdolność poruszania się, mówienia, łykania i uczenia się. Choroby neurologiczne - schorzenia mózgu - występują co prawda częściej wśród osób starszych, ale ich prewalencja wzrasta wraz z wydłużaniem się średniej życia.

Zajęcie się chorobami neurologicznymi, to zatem priorytet tak społeczny, jak i medyczny. W tym celu podjęto niedawno prace nad projektem NEUROBIOTECH, którym kieruje zespół NEUROMED, aby stworzyć międzynarodową społeczność badawczo-innowacyjną w dziedzinie neuronauki. NEUROBIOTECH ma zgromadzić ekspertów z całego świata, którzy będą wymieniać się wiedzą i pobudzać działania badawcze.

Ostatecznym celem tego podejścia opartego na społeczności jest zadbanie o to, by możliwie jak najwięcej osób było w stanie czerpać korzyści z postępów w neurobiologii, od profesjonalistów z branży medycznej po obywateli na szczeblu lokalnym. Projekt umożliwi naukowcom wspólną pracę i da widoki na rozwiązania, które udoskonalą opiekę zdrowotną.

Wiedza naukowa na temat układu nerwowego znacznie się poszerzyła, głównie dzięki postępom w biologii molekularnej i neuronauce obliczeniowej. Neuronaukowcy zyskali możliwość badania układu nerwowego na znacznie głębszym poziomie. Niemniej bliższa współpraca jest nadal potrzebna, aby przełożyć wiedzę naukową na korzyści medyczne i tutaj właśnie zaczyna się rola NEUROBIOTECH.

Prace nad projektem rozpoczęły się od zaproszenia ekspertów zainteresowanych dzieleniem się metodami, wiedzą, ludźmi i pomysłami. Nowy ośrodek skupi się na dziedzinach badawczych, w których są szanse na ważne przełomy, takich jak genomika, zajmująca się badaniem i sekwencjonowaniem DNA, czy komórki macierzyste. Komórki macierzyste są zdolne do samoodnawiania się, tj. do wielokrotnego podziału i wytwarzania identycznych kopii. Ta cecha odróżnia je od komórek wyspecjalizowanych - takich jak krwinki - które nie mogą się same replikować, a przez to są podatne na poważne uszkodzenia w następstwie choroby lub urazu.

Eksperci z tych i innych specjalizacji będą mogli wykorzystywać NEUROBIOTECH jako forum do współpracy i wymiany wyników badań i pomysłów oraz jako miejsce, w którym mogą przekładać pomysły na produkty lub udoskonalenia w praktyce klinicznej. Jednym z głównych atutów projektu będzie dostęp do supernowoczesnych obiektów w Pozzilli, Włochy, i Brukseli, w tym do laboratorium radioizotopowego, fabryki komórek i centrum zaawansowanego obrazowania. Dorobek NEUROBIOTECH będzie udostępniony, aby wspomóc ukierunkowywanie polityki badań w przyszłości.

Projektem kieruje NEUROMED, centrum badawcze z siedzibą we Włoszech, które specjalizuje się w neuronauce. Centrum współpracuje z władzami regionu Molise, Włoską Krajową Radą ds. Badań Naukowych oraz rzymskimi uczelniami La Sapienza, Tor Vergata i Molise. Kilka zagranicznych ośrodków badawczych i przedsiębiorstw również wyraziło chęć udziału w klastrze NEUROBIOTECH.

Obiekt Pozzilli znajduje się na obszarze poważnie dotkniętym kryzysem gospodarczym. Inwestycje w lokalne badania mają potencjał stworzenia nowych, wartościowych miejsc pracy i mogą rozruszać regionalną gospodarkę. Jako partner projektu, władze regionu Molise przeznaczyły środki finansowe dla przedsiębiorstw i ośrodków badawczych, które są zainteresowane inwestowaniem w regionie.

Source: NEUROMED
Referencje dokumentu: Na podstawie komunikatu prasowego NEUROMED w serwisie CORDIS Wire.

opublikowano: 2015-01-22
Komentarze


Polityka Prywatności