Uszkodzenia oksydacyjne materiału genetycznego wpływają negatywnie na jego integralność i stabilność, co prowadzi do schorzeń. Badania chemiczne reaktywności DNA są niezwykle istotne, jako że pojedyncza komórka może doznawać nawet 1 miliona uszkodzeń DNA dziennie.
Nauka i technologia związane z komórkami macierzystymi są obiecujące w dziedzinie naprawy i regeneracji tkanek. Główną barierą pozostaje brak możliwości dokładnego śledzenia linii komórkowych i rozróżniania ich od innych komórek w obrębie tkanki.
Naukowcy opracowali nowe narzędzia programowe, które ułatwiają projektowanie leków.
Badacze korzystający z dofinansowania UE zajęli się tematyką spersonalizowanych systemów zdrowotnych (PHS), aby dokonać oceny istniejącego systemu i wskazać możliwości ulepszeń.
Bioceramika to materiały wykonane z tlenku glinu lub hydroksyapatytu (siarczanu wapnia). W organizmie mogą służyć jako zamienniki części pełniących różne funkcje, takich jak materiał kostny, stawy biodrowe czy kolanowe.
Scharakteryzowanie interakcji bakterii z organizmem ludzkim powinno doprowadzić do lepszego zrozumienia biologii człowieka i poprawy naszego ogólnego dobrostanu.
Dostępność technik molekularnych umożliwiła rozwój medycyny spersonalizowanej. W ramach projektu finansowanego ze środków UE stworzono program szkoleniowy dotyczący złożonych metod statystycznych.
Oporność na antybiotyki należy do najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Aby przezwyciężyć ten problem, wymagane są innowacyjne metody badań przesiewowych nowych potencjalnych leków i interwencji.
W ramach projektu finansowanego ze środków UE prowadzone są badania nad zastosowaniem połączenia mikroelementów w profilaktyce uszkodzeń słuchu.
Pamięć przestrzenna to kluczowa dla przetrwania zdolność formowania i przypominania sobie obiektów oraz ich położenia w przestrzeni. Celem prowadzonych badań jest zgłębienie roli odpowiednich obszarów mózgu, a w szczególności zakresu lateralizacji — skoncentrowanej w prawej lub w lewej półkuli mózgowej.
Statystyki dotyczące nowotworów w Europie są bezwzględne: według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) schorzenia onkologiczne są odpowiedzialne za 20% zgonów w Regionie Europejskim. Przy ponad 3 milionach nowych przypadków i 1,7 miliona zgonów każdego roku, rak stanowi najpoważniejszą przyczynę zgonów i chorobowości w Europie zaraz za chorobami układu krążenia.
Naukowcy opublikowali największy na świecie katalog interakcji białek człowieka, który może pomóc w identyfikacji genów nowotworowych.
Dr David Sassoon, koordynator projektu ENDOSTEM, opowiada o pracy swojego zespołu nad identyfikacją czynnika zdolnego pobudzić komórki macierzyste już obecne w tkance mięśniowej do jej skuteczniejszej naprawy.
O komórkach macierzystych mówi się, że to naturalna rezerwa organizmu. Posiadają unikalną zdolność wytwarzania zarówno kopii samych siebie (samoodnawianie), jak i innych, wyspecjalizowanych typów komórek (różnicowanie się) za każdym razem, kiedy się dzielą. To sprawia, że są tak fascynującym obiektem dla naukowców oraz przepotężnym orężem w leczeniu wielu różnych chorób, schorzeń i urazów. Tym niemniej, badania nad komórkami macierzystymi mają swoich krytyków. Niektóre obszary, szczególnie badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, budzą kontrowersje tak wewnątrz społeczności naukowej, jak i poza nią. Debata na ten temat zdaje się w ogóle nie cichnąć.
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz. Być może dziś brzmi to już jak pusty banał, ale to najprawdziwsza prawda i każdy, kto przeszedł bolesną chorobę z pewnością się z tym zgodzi.
Naukowcy opracowali wyrób podobny do skóry, który można nosić cały dzień w celu monitorowania stanu zdrowia.Umieszczony na skórze ultracienki i elastyczny wyrób fotoniczny przypominający skórę, inaczej epidermalny, może ujawnić zmiany w kondycji serca. Plaster o powierzchni pięciu centymetrów kwadratowych został wykonany z 3 600 niewielkich, termochromowych ciekłych kryształów, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury. Magazyn »Science« donosi, że czujniki obrazowania i algorytmy komputerowe transponują układ kolorów na profil temperaturowy i raport o stanie zdrowia. Jak czytamy: „Plastry, które można nosić całą dobę przez siedem dni w tygodniu, mogą zapewnić całodobowy monitoring stanu zdrowia zagrożonych pacjentów”.
W ramach projektu SAFEBAG opracowywany jest system niechemicznego odkażania świeżych owoców i warzyw, który odpowie na zapotrzebowanie klientów na bezpieczne i odżywcze produkty o minimalnym oddziaływaniu na środowisko
W toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu POCKET opracowywane jest tanie badanie moczu do szybkiego wykrywania gruźlicy – uleczalnej choroby, która rok rocznie zabija niemal 2 mln osób.
Naukowcy opracowali badanie krwi, które może ostatecznie wspomóc lekarzy w diagnozowaniu depresji klinicznej. Wedle ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia depresyjne są główną przyczyną niepełnosprawności na świecie. Nawracające i przewlekłe postaci depresji są odpowiedzialne za całą gamę problemów.
W ramach dofinansowanego ze środków 7PR projektu prowadzone są czteroletnie badania obejmujące 5 000 niemowląt. Dzieci objęte projektem IMPROVED przyczynią się do opracowania nowatorskiego badania krwi diagnozującego stan przedrzucawkowy.
Jesteśmy teraz w stanie z powodzeniem leczyć zawały serca i wysokie ciśnienie krwi, stosując odpowiednie terapie lekowe, a osoby cierpiące na schizofrenię mogą prowadzić stabilne i samodzielne życie. Chorzy zakażeni wirusem HIV również doświadczyli radykalnej zmiany jakości życia, dzięki przełomom w terapiach lekowych. Podczas gdy walka z nowotworami cały czas trwa, nie powinniśmy zapominać o poczynionych postępach. Na przykład białaczka była kiedyś chorobą śmiertelną, a teraz wielu chorych wraca do zdrowia dzięki stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Tymczasem leki biologiczne pomagają w leczeniu takich chorób jak mukowiscydoza czy astma.
Naukowcy poczynili imponujące postępy w walce z niektórymi z najbardziej niszczycielskich wirusów i chorób naszych czasów. Nie ustają w poszukiwaniach nowych sposobów zapobiegania chorobom, doskonaląc diagnostykę i opracowując skuteczniejsze terapie oraz metody leczenia. Jednakże nasza wiedza pozostaje nadal niepełna i wiele pozostaje do odkrycia.
Układ nerwowy - złożony z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów - kontroluje funkcjonowanie organizmu. Kiedy system zaczyna szwankować, skutki mogą być poważne i mieć wpływ na zdolność poruszania się, mówienia, łykania i uczenia się. Choroby neurologiczne - schorzenia mózgu - występują co prawda częściej wśród osób starszych, ale ich prewalencja wzrasta wraz z wydłużaniem się średniej życia.
Wyniki finansowanych ze środków unijnych badań sugerują, że manipulacja komórkami macierzystymi może wspomóc naprawę uszkodzonej tkanki mięśniowej. Zważywszy na szeroką gamę chorób zwyrodnieniowych i tych związanych z wiekiem, które trapią obecnie nasze społeczeństwo, takie rozwiązanie może przynieść istotny przełom w opiece zdrowotnej.
Mimo tego że posiadają wystarczającą wolę i sprawny mózg, osoby z poważnymi upośledzeniami fizycznymi nie są w stanie wykonywać codziennych czynności, które większość z nas wykonuje nieraz wręcz automatycznie. Ta sytuacja się zmienia dzięki europejskim projektom, takim jak TOBI (Tools for Brain-Computer Interaction). Osoby z ograniczoną mobilnością mogą za pomocą samej tylko myśli redagować wiadomości e-mail, a nawet odzyskać kontrolę nad sparaliżowanymi kończynami.
Doping w sporcie to nic nowego. Lekkoatleci w starożytnej Grecji stosowali pobudzające mikstury, aby się wzmocnić. Kolarze w XIX w. systematycznie stosowali strychninę, kofeinę, kokainę i alkohol. Maratończyk Thomas Hicks zwyciężył na Igrzyskach Olimpijskich w 1904 r. dzięki surowym jajom, zastrzykom ze strychniny i niewielkim dawkom brandy wypijanym w czasie biegu. W XX w. doping coraz bardziej powszedniał, doprowadzając nie tylko do nieuczciwej konkurencji, ale także do tragicznych zgonów czołowych lekkoatletów. WADA - Światowa Agencja Antydopingowa - została powołana 15 lat temu, a jej misja polega na promowaniu, koordynowaniu i monitorowaniu walki z dopingiem w sporcie.
Bieżące badania pokazują, że redukcja spożycia soli do sześciu gramów dziennie mogłaby zapobiec niemal sześciu procentom udarów. Niemniej obowiązek oszczędniejszego doprawiania solą spoczywa zarówno na producentach żywności, jak i na konsumentach. Na tym właśnie polega zadanie projektu PROCURED.
Co by było gdyby za kilka lat chirurdzy potrzebni byli tylko do najbardziej złożonych operacji, pozostawiając robotom prostsze zadania? Ta nie aż tak fikcyjna przyszłość to marzenie dr. Paolo Fioriniego, koordynatora projektu EUROSURGE, którego ostatecznym celem jest wprowadzanie na rynek nowo opracowanych technologii w tym sektorze.
Według Światowej Organizacji Zdrowia ('World Health Organization' - WHO) na cukrzycę cierpi około 10% społeczeństwa. Choroba ta stanowi znaczne obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej, a także prowadzi do wczesnych zgonów i do obniżenia jakości życia. Na szczęście już niedługo pacjenci oraz pracownicy służby zdrowia będą mogli wspólnie walczyć z tym schorzeniem w lepszy i bardziej wydajny sposób.
W całej Europie świadczenie usług z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej staje się coraz bardziej kosztowne. Starzenie się społeczeństwa, duża ilość zaangażowanych podmiotów publicznych, prywatnych oraz nieformalnych, a także mnogość systemów i technologii z zakresu e-medycyny to wyzwania utrudniające świadczenie opieki w wydajny i niedrogi sposób. Dlatego zespół finansowanych ze środków UE naukowców oraz profesjonalistów z dziedziny opieki zdrowotnej i społecznej opracowuje rozwiązania, które pozwolą usprawnić powyższe usługi.