O zdrowie warto dbać. Zaniedbania w tej kwestii wcześniej czy później dadzą się we znaki - wiemy to nie od dziś, a mimo to mamy odwieczny problem, aby właściwie o siebie zadbać. Badana wykazują, że co druga osoba tylko okresowo przyjmuje witaminy - a przecież utrzymywanie odpowiedniego poziomu witamin jest kluczowe dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania.
Na szczególną uwagę zasługuje kwas foliowy - większość osób kojarzy tę witaminę z kobietami w ciąży. Owszem, przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży jest konieczne, ale równie ważne jest przyjmowanie tej witaminy przez pozostałe osoby.
Kwas foliowy jest niezbędną witaminą, naturalnie obecną w żywności - w szczególności wątrobie, zielonych warzywach liściastych i owocach.
Witaminę tę znajdziemy zatem głównie w szpinaku, jarmużu, sałacie, brukselce, fasoli, orzechach, awokado, owocach cytrusowych - przede wszystkim w pomarańczach. Kwas foliowy dodawany jest również do mąki, chleba i płatków śniadaniowych.
Obecnie kwas foliowy jest syntetyzowaną firmą folianu, który występuje w suplementach i tym samym ma wyższą biodostępność niż występując naturalnie.
Niedobór kwasu foliowego prowadzi do naprawdę wielu negatywnych skutków zdrowotnych, w tym anemii megaloblastycznej, zwiększonego ryzyka chorób serca, niektórych nowotworów oraz wad wrodzonych u niemowląt, których matki miały niedobór kwasu foliowego w trakcie ciąży - dlatego tak ważne jest, aby kobieta będąca w ciąży przyjmowała regularnie tę witaminę. Zatem rola kwasu foliowego w naszym organizmie jest kluczowa m.in. dlatego, że bierze on udział syntezie kwasów nukleinowych, a z nich z kolei powstaje DNA.
Warto podkreślić, że przeprowadzone badania wykazały, że spożycie kwasu foliowego jest bardzo niskie - co powoduje poważne problemy zdrowotne. Dlatego też w naszym społeczeństwie jest odnotowany duży wskaźnik anemii, wzrostu ryzyka miażdżycy, otępienia czy depresji. Pamiętajmy również, że niedobór tej witaminy może być również spowodowany zaburzeniem wchłaniania, które często występuje u osób z chorobami układu pokarmowego, nadużywających alkoholu oraz u nałogowych palaczy tytoniu. Badania wykazują, że niedobór kwasu foliowego może być również spowodowany zażywaniem leków przeciwzapalnych, przeciwpadaczkowych i antykoncepcyjnych.
Nadmiar kwasu foliowego również jest spotykany. Do nadmiaru witaminy dochodzi poprzez niekontrolowane i nadmierne zażywanie suplementu diety. Co ciekawe, nadmiar może maskować braki witaminy B12, która wykryta zbyt późno może spowodować nieodwracalne zmiany neurologiczne. Natomiast zbyt duże stężenie kwasu foliowego może sprzyjać powstawaniu chorób nowotworowych jelita grubego.
Ważne przed przyjmowaniem kwasu foliowego kluczowe będzie zatem określenie poziomu witaminy w organizmie w wyniku badania krwi. Po przeanalizowaniu wyników badań przez lekarza należy ustalić dawkę przyjmowanej witaminy lub określenie braku konieczności przyjmowania kwasu foliowego.