
Zdaniem niemieckich naukowców tatuaże mogą być idealnym sposobem na wprowadzanie do organizmu szczepionek. Jak wykazały badania na myszach, tatuaże znacznie skuteczniej wywoływały odpowiedź układu odpornościowego - powstawało 16 razy więcej przeciwciał.

Jedzenie jabłek, bananów i pomarańczy może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera - informuje "Journal of Food Science".

Nie tylko czynne uprawianie sportu niesie ryzyko poważnych kontuzji. Także samo kibicowanie może mieć zgubne konsekwencje zdrowotne - dowodzą niemieccy naukowcy.

Być może życie faktycznie zaczyna się po 40-ce, ale z najnowszych badań amerykańskich wynika, że w tym wieku jesteśmy też najbardziej narażeni na depresję - informuje pismo "Social Science and Medicine".

Amerykańskie automaty sprzedające marihuanę mają ją udostępnić osobom, którym została przepisana jako lek. W USA 11 stanów zezwoliło na medyczne stosowanie marihuany - głównie jako środka przeciwbólowego i pobudzającego apetyt.

Marihuanę odstawić jest równie trudno, co papierosy - informuje pismo "Drug and Alcohol Dependence". Marihuana jest najczęściej używaną w USA nielegalną substancją. Od początku lat 90-tych XX wieku dwukrotnie zwiększyła się liczba przyjęć do placówek leczniczych, związanych z jej nadużywaniem - pod względem ilościowym problem staje się porównywalny z leczeniem uzależnień od kokainy i heroiny.

Stres w pracy zaburza nerwowe i hormonalne mechanizmy regulujące pracę serca i w ten sposób bezpośrednio prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej - informują badacze brytyjscy na łamach pisma "European Heart Journal".

Czysta lub przegotowana woda z kranu jest równie bezpieczna w czyszczeniu otwartych ran, co sól fizjologiczna i nie zwiększa ryzyka ich infekcji - uważają badacze z Australii. Informację na ten temat podaje serwis EurekAlert.

Lekarze i terapeuci przy użyciu muzyki mogą poprawiać samopoczucie i leczyć chorych na depresję pacjentów - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach "Cochrane Library".

Leczenie przewlekłego bólu bez skutków ubocznych już niedługo może stać się możliwe - przekonują naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature". Badacze odkryli, że potencjalnym celem takiej terapii mogą być dwie podjednostki budujące receptor GABA A w rdzeniu kręgowym.