Artykuły o zdrowiu

Ludzie cierpiący na stany depresyjne dobrze zapamiętują informacje i odróżniają bardziej istotne od mniej ważnych. Mają jednak problemy z wyciąganiem wniosków z tego, co zapamiętali - takie są rezultaty badań prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu naukowego, kierowanego przez polskiego psychologa, prof. Grzegorza Sędka.
Plasterki na skórę, zawierające znany od dawna lek przeciw ciężkiej depresji, zostały dopuszczone na amerykański rynek przez amerykański Urząd Kontroli Żywności i Leków (FDA).
Szczep myszy, które zawsze są w dobrym nastroju, może pomóc w opracowaniu lepszych metod leczenia depresji - informuje pismo "Nature Neuroscience". Naukowcy z kanadyjskiego McGill University wspólnie z Francuzami z uniwersytetu w Nicei zajęli się genem TREK-1. Wpływa on na poziom serotoniny w mózgu, a wiadomo, że serotonina ma znaczący wpływ na nastrój, sen i zachowania seksualne.
Ludzie cierpiący na stany depresyjne dobrze zapamiętują informacje i odróżniają istotne od mniej ważnych. Mają jednak problem z wyciąganiem wniosków z tego, co zapamiętane - wynika z badań prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu naukowego, nadzorowanego przez polskiego psychologa, prof. Grzegorza Sędka.
Niedawno odkryty związek występujący naturalnie w mózgu może pomóc w leczeniu zaburzeń psychotycznych, charakterystycznych dla schizofrenii - wskazują amerykańskie badania.
Chorzy na schizofrenię w Polsce izolują się od społeczeństwa i mają kłopoty z akceptacją przez środowisko nie tyle z powodu choroby, co z racji objawów ubocznych stosowania leków starszej generacji - wynika z raportu Stowarzyszenia POL-FAMILIA, "Schizofrenia w Polsce. Biała Księga".
Stymulacja nerwu błędnego daje dobre i długotrwałe efekty w leczeniu pacjentów z ciężką depresją, która nie ustępuje pod wpływem leków czy psychoterapii. Niestety, zanim pojawią się jej pierwsze rezultaty, mogą upłynąć miesiące - wykazały najnowsze badania amerykańskie, o których informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Jak straszną chorobą jest depresja, wiedzą tylko ci, których dopadła. Odbiera sens życiu, uniemożliwia odczuwanie przyjemności. Około 15-25 proc. chorych popełnia samobójstwo. Jest powszechniejsza niż jakakolwiek inna choroba psychiczna. Badaniem neurobiologii depresji zajmuje się polski zespół naukowców pod kierunkiem dr Beaty Legutko.
Kobiety, których partnerzy nie stosują prezerwatyw rzadziej cierpią na depresję, gdyż sperma zawiera związki antydepresyjne - wynika z badań naukowców z USA, które publikuje najnowszy numer "New Scientist".
Chociaż depresja to przede wszystkim zaburzenia nastroju - smutek, przygnębienie - do podstawowych objawów tej choroby zalicza się również dolegliwości cielesne - podkreśla dr Dariusz Wasilewski, przewodniczący Zespołu ds. Walki z Depresją przy Ministerstwie Zdrowia. W czwartek obchodzony jest po raz czwarty Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym roku
przyświeca mu hasło: "Depresja a choroby somatyczne".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności