Artykuły o zdrowiu

Geny zaangażowane w rozwój schizofrenii znajdują się na chromosomach X i Y - donoszą naukowcy z USA na łamach elektronicznej wersji pisma "Molecular Psychiatry". Todd Lencz wraz z kolegami z Zucker Hillside Hospital przebadał ponad 500 tys. genów w celu znalezienia tych, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na schizofrenię.
Pojedynczy epizod silnego stresu może zabijać nowe komórki nerwowe w mózgu - informuje "Journal of Neuroscience". Zdaniem naukowców z Rosalind Franklin University, ich odkrycie może dostarczyć nowych danych na temat przyczyn depresji.
Depresja nie jest przejściowym "smutkiem", ale przewlekłym i groźnym zaburzeniem psychiki. Podstawowym objawem depresji jest długotrwałe (ponad dwa tygodnie) obniżenie nastroju, czemu towarzyszy ogólna utrata zainteresowań, zmniejszona energia, spadek szacunku do samego siebie, poczucie winy, a w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.
Objawy depresji - zwłaszcza zmęczenie i utrata apetytu - mogą być związane ze zmianami miażdżycowymi tętnic i początkami choroby wieńcowej - informuje pismo "Archives of General Psychiatry".
"Symulacja wschodu Słońca" i ujemna jonizacja powietrza w sypialni dają dobre efekty w walce z sezonową, zimową depresją - stwierdzili naukowcy amerykańscy.
Ponad połowa osób cierpiących na przewlekły kaszel ma objawy depresji, wynika z najnowszych badań amerykańskich. Optymistyczne jest jednak to, że w miarę jak kaszel ustępuje, poprawia się nastrój pacjentów - napisali autorzy pracy na łamach pisma "Chest".
Osoby, które mają wokół siebie za mało przyjaciół i innych bliskich osób są bardziej niż inni narażone na problemy ze snem i, co za tym idzie, na ryzyko takich chorób, jak depresja, stany lękowe, zespół przewlekłego zmęczenia lub choroby serca - zaobserwowała badaczka szwedzka.
Depresja może osłabiać kości i podnosić ryzyko osteoporozy oraz złamań - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W mózgu kobiet z poważną postacią depresji nieskutecznie działają "hormony szczęścia", tj. endorfiny, odpowiedzialne m.in. za łagodzenie bólu i stresu - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".
Pigułka wczesnoporonna, stosowana jako środek wywołujący wczesne poronienie, ma szansę znaleźć mniej kontrowersyjne zastosowanie w medycynie. Okazuje się, że lek ten może szybko łagodzić objawy depresji - wykazali naukowcy z Holandii. Informację podaje serwis internetowy New Scientist.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności