Artykuły o zdrowiu

Aktywny składnik marihuany łagodzi objawy depresji, ale tylko w niskich dawkach. Natomiast podany w większych ilościach nasila je - zaobserwowali badacze z Kanady. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Neuroscience".
Dzieci i młodzi ludzie cierpiący na stany lękowe czy depresje są bardziej narażeni na alergie, niż inni rówieśnicy. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Clinical Psychiatry".
To, czy ludzie są odporni na silnie stresujące sytuacje życiowe, czy pod ich wpływem wpadają w depresję, może zależeć od zmian w poziomie jednego związku w obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności - zaobserwowali naukowcy z USA.
Co dziesiąty japoński nastolatek cierpi z powodu mniej lub bardziej zaawansowanej depresji. Wśród uczniów w wieku 9-12 lat odsetek ten wynosi ponad 4 proc. - wynika z badania opublikowanego przez agencję Kyodo
Związek między wilgocią i pleśnią w domu a podwyższonym ryzykiem depresji zaobserwowali naukowcy z USA, pracujący w ramach projektu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Public Health".
Przewlekłe problemy z bezsennością mogą prowadzić do wystąpienia objawów depresji i stanów lękowych - wskazują norweskie badania opublikowane na łamach pisma "Sleep".
Ćwiczenie jogi podnosi w mózgu poziom substancji, która wycisza aktywność neuronów - zaobserwowali naukowcy z USA. Dzięki temu jogę można będzie wykorzystać w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych, które mają związek z niedoborem tego neuroprzekaźnika - napisali autorzy artykułu na łamach pisma "Journal of Alternative and Complementary Medicine".
Osoby od lat palące papierosy są bardziej narażone na depresję, niż ci, którzy nigdy nie sięgali po papierosa - wynika z najnowszych fińskich badań, o których informuje pismo "Psychological Medicine".
Depresja dotyka aż 60-80 proc. pacjentów z chorobą reumatyczną, której towarzyszy przewlekły ból. Jest to problem o tyle ważny, że w Polsce na choroby reumatyczne cierpi 9 mln osób, czyli co 5 Polak.
Po raz pierwszy udało się wykazać, że przewlekła depresja, która nasila się z czasem, może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu II u starszych osób - poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Archives of Internal Medicine".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności