
U osób cierpiących na choroby o podłożu lękowym, jak np. depresja, czy napady paniki, mózg niewystarczająco hamuje niechciane wspomnienia - wykazały badania włoskie, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Depresja zwiększa ryzyko odkładania się tłuszczu na brzuchu u starszych osób - wynika z badań, o których informuje pismo "Archives of General Psychiatry".

Młode Latynoamerykanki są tym bardziej skłonne do depresji, im bardziej się "zamerykanizowały" - informuje "Maternal and Child Health Journal".

Depresja jest raczej czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby Alzheimera, niż wczesnym jej objawem - wynika z najnowszych badań, o których informuje pismo "Archives of General Psychiatry".

Gra w drużynie piłki nożnej sprawia, że mężczyźni stają się bardziej pewni siebie i entuzjastycznie nastawieni do życia.

Osoby z depresją i stanami lękowymi częściej prowadzą niezdrowy styl życia - są nieaktywne, otyłe, palą papierosy i nadużywają alkoholu - informują amerykańscy badacze na łamach pisma "General Hospital Psychiatry".

Ryzyko ciężkiej depresji poporodowej jest wyraźnie wyższe po urodzeniu chłopca - informuje "The Journal of Clinical Nursing". Depresja poporodowa zdarza się u co trzeciej matki. Francuscy naukowcy przebadali 181 matek i u 9 procent z nich stwierdzili ciężką depresję.

Być może życie faktycznie zaczyna się po 40-ce, ale z najnowszych badań amerykańskich wynika, że w tym wieku jesteśmy też najbardziej narażeni na depresję - informuje pismo "Social Science and Medicine".

Lekarze i terapeuci przy użyciu muzyki mogą poprawiać samopoczucie i leczyć chorych na depresję pacjentów - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach "Cochrane Library".

Depresja może zwiększać ryzyko osteoporozy wśród kobiet przed menopauzą - informuje pismo "Archives of Internal Medicine". Zanik kostny (osteoporoza) występuje u połowy kobiet i 20 procent mężczyzn po 50. roku życia.