
Enzym, który wywołuje objawy depresji pod wpływem przewlekłego stanu zapalnego, zidentyfikowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Journal of Immunology".

Przedszkolaki, które chrapią mają więcej objawów depresji i stanów lękowych, jak również zaburzeń uwagi i zdolności językowych - wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics".

Sól poprawia nastrój i może mieć działanie przeciwdepresyjne - wynika z najnowszych badań, o których informuje serwis EurekAlert. Zdaniem autorów pracy, odkrycie to pomoże zrozumieć, dlaczego ludzie mają skłonność do naużywania soli, mimo, że jej nadmiar szkodzi zdrowiu - np. prowadzi do nadciśnienia, chorób serca i nerek.

Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia depresji - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Archives of General Psychiatry". Z licznych badań epidemiologicznych wynika, że nadużywanie alkoholu lub uzależnienie od niego ma związek z poważną postacią depresji (tzw. dużą depresją).

Najnowsze ogólnopolskie badania potwierdzają, że niemal połowa pacjentów z różnego rodzaju dolegliwościami fizycznymi ma zaburzenia depresyjne - podkreślali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego.

Zaburzenia snu dziecka mogą oznaczać, że jest ono narażone na depresję - wykazały najnowsze badania na bliźniętach, które publikuje pismo "Sleep".

Skuteczną metodą leczenia cięższych przypadków depresji są elektrowstrząsy. Ta owiana złą sławą metoda jest obecnie całkowicie bezpieczna dla pacjentów. O możliwościach leczenia depresji dyskutowano 30 stycznia podczas dnia otwartego Forum Przeciw Depresji w Katowicach. Specjaliści szacują, że w Polsce na depresję cierpi ok. 17 proc. populacji.

Młodzież, która pali papierosy może być w przyszłości narażona na depresję - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Neuropsychopharmacology".

Depresja może być spowodowana zaburzeniami w pracy zegara biologicznego, regulującego nasze dobowe rytmy snu i aktywności - o tej nowej koncepcji na temat przyczyn depresji mówili lekarze w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

Dym tytoniowy wpływa na zaburzenia zachowania u chłopców chorujących na astmę, czasem prowadzi do agresji czy depresji - informują naukowcy z Cincinnati Children's Hospital Medical Center.