
Zwiększona aktywność genu kodującego enzym o nazwie MKP-1 prowadzi do rozwoju depresji - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Zdaniem autorów badań białko MKP-1 wydaje się być dobrym celem terapii depresji.

Przybranie na wadze być może nie ma znaczącego wpływu na nasz nastrój, jednak naukowcy odkryli, że otyli Amerykanie są bardziej skłonni do popadania w depresję niż inni - informuje LiveScience.

Nastolatki palące marihuanę mogą być bardziej narażone na depresję - twierdzą naukowcy, których badania opublikowano na łamach "American Journal of Epidemiology".

80 proc. Amerykanów cierpiących na depresję woli przyjmować leki niż uczestniczyć w sesjach terapeutycznych - informuje pismo "Consumer Reports".

Choć trudno wyobrazić sobie przedszkolaka cierpiącego na depresję, objawy tej choroby dotykają już u dzieci poniżej szóstego roku życia. Na łamach pisma "Current Directions in Psychological Science" naukowcy z USA zwracają uwagę na znaczenie wczesnego rozpoznania pierwszych symptomów.

Naukowcy twierdzą, że osoby regularnie spożywające gorzką czekoladę, są bardziej skłonne do depresji. Osoby, które regularnie zjadają tygodniowo chociażby tabliczkę czarnej (gorzkiej) czekolady, są bardziej skłonne do depresji, niż te, które spożywają ten przysmak od przypadku do przypadku.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Podczas pierwszego Globalnego Szczytu ws. Zdrowia Psychicznego, który rozpoczął się 2 września w Atenach eksperci podkreślali potrzebę zapewnienia chorym odpowiedniej opieki i dostępu do terapii - informuje serwis BBC.

Osoby, które mają problemy z pamięcią i cierpią na depresję są bardziej narażone na demencję - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Neurology".

Depresja ma związek z odkładaniem się tkanki tłuszczowej na brzuchu - informuje pismo "Psychosomatic Medicine". Zdaniem autorów pracy, może to tłumaczyć obserwowany we wcześniejszych badaniach związek między depresją a ryzykiem chorób serca.

Hamowanie aktywności białka zaangażowanego w mózgu w odczuwanie strachu i lęku może stać się nowym sposobem leczenia depresji - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Neuroscience".