
Laktoferyna, bakteriobójcze białko zawarte w mleku i występujące w ludzkich tkankach, może być pomocne w leczeniu choroby wrzodowej żołądka - informuje "The American Journal of Gastroenterology."

Kobiety i mężczyźni w średnim wieku, którzy mieli częste migreny, jak i inne bóle głowy, są bardziej narażeni na rozwój retinopatii, czyli degradacji siatkówki oka, które może prowadzić do ślepoty - wynika z najnowszych badań amerykańskich, o których informuje pismo "Neurology".

Składnik wielu szamponów przeciwłupieżowych, który łagodzi łuszczenie się skóry i swędzenie, może też wyciszać nadpobudliwe komórki nerwowe mózgu u chorych na padaczkę - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Artykuł na ten temat zamieściło internetowe wydanie pisma "Nature Chemical Biology".

Lek, który pozwala komórce pomimo mutacji wyprodukować prawidłowe białko, jest skuteczny w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a, na razie tylko u myszy - informują naukowcy z USA na łamach elektronicznej wersji tygodnika "Nature".

O tym, co dokładnie dzieje się w organizmie człowieka podczas wdychania trującego dymu z papierosa - opowiadał prof. Witold Zatoński ze stołecznego Centrum Onkologii. Profesor, znany organizator akcji na temat szkodliwości tytoniu, powtarza - o złych skutkach palenia warto przypominać jak najczęściej; można w ten sposób "przemówić do rozumu" palaczy, wyrwać ich spod władzy nałogu i uratować im życie.

Naukowcy z USA opisali, jak białko o nazwie PCSK9 wiąże się z receptorami lipoprotein o niskiej gęstości i w ten sposób reguluje poziom cholesterolu - donosi pismo "Nature Structural & Molecular Biology".

Kobietę, która cierpiała z powodu częstego i bardzo silnego pocenia się dłoni, wyleczono z wykorzystaniem botoksu, czyli jadu kiełbasianego - informuje najnowszy numer "Lancet".

Jak dowiodły eksperymenty, czekolada robi na nas większe wrażenie niż namiętny pocałunek. Zespół doktora Davida Lewisa z finansowanego przez producentów żywności Mind Lab zaangażował do badań kilka par po dwudziestym roku życia.

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nadciśnienia u osób dorosłych będących w młodszym wieku - piszą naukowcy z University of Minnesota na łamach kwietniowego "American Journal of Public Health".

Ludzie spędzający wiele czasu na basenach z chlorowaną wodą, np. instruktorzy pływania, są narażeni na większe niż przeciętnie ryzyko pojawienia się problemów oddechowych - informują naukowcy z Holandii.