Artykuły o zdrowiu

Mięśnie jelita można skutecznie rozruszać, co zapobiegnie przewlekłym zaparciom - informuje pismo "Clinical Gastroenterology and Hepatology". Zaparcia są częstym problemem, zwłaszcza u osób starszych. Mniej więcej w co trzecim przypadku z zaparciem mają związek mięśnie zaangażowane w sam akt wypróżnienia, które nie działają prawidłowo.
U osób, które regularnie budzą się w nocy, czy to z powodu płaczącego dziecka, czy problemów z bezsennością, rośnie wrażliwość na ból - wskazują najnowsze badania amerykańskie, o których informuje pismo "Sleep".
Preparat o właściwościach odpowiadających "dobremu" cholesterolowi mógłby mieć korzystne działanie w przypadku miażdżycy tętnic wieńcowych - poinformowano podczas kongresu American College of Cardiology w Nowym Orleanie.
Odkryto nowy, trzeci typ bliźniąt. Badana przez naukowców zagadkowa para bliźniąt okazała się bowiem identyczna, jeśli chodzi o geny matki, ale tylko połowę genów po ojcu ma wspólną - informuje "Journal of Human Genetics."
Osoby cieszące się dobrym zdrowiem mogą sobie pozwolić na picie dużych ilości kawy - wykazały holenderskie badania prowadzone przez 11 lat w grupie 6,4 tys. Informację na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Clinical Nutrition".
Zmodyfikowane genetycznie, odporne na malarię komary, są lepiej przystosowane do przeżycia niż ich roznoszący choroby kuzyni - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences."
Pojedynczy epizod silnego stresu może zabijać nowe komórki nerwowe w mózgu - informuje "Journal of Neuroscience". Zdaniem naukowców z Rosalind Franklin University, ich odkrycie może dostarczyć nowych danych na temat przyczyn depresji.
Zbyt długie siedzenie za biurkiem może być niebezpieczne dla życia ze względu na powstawanie zakrzepów - informuje "New Zealand Medical Journal". Naukowcy z nowozelandzkiego Medical Research Institute zaobserwowali, że co trzeci pacjent przyjęty do szpitala z powodu zakrzepicy żył głębokich był pracownikiem biurowym, spędzającym przed komputerem długie godziny.
Nadprodukcja małego białka w komórkach mózgu może zwiększać predyspozycje do migren - zaobserwowali badacze z USA. Zdaniem autorów artykułu na łamach pisma "Journal of Neuroscience", odkrycie to pomoże zrozumieć dlaczego bóle migrenowe są problemem tylko niektórych osób.
Wprowadzenie do powszechnej praktyki klinicznej kapsułek z kamerą wykonującą zdjęcia jelita pozwoliłoby szybko i pewnie ustalać rozpoznanie w chorobach jelita cienkiego - mówili w Warszawie specjaliści podczas konferencji prasowej poświęconej tej mało jeszcze popularnej w Polsce metodzie diagnozy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności