
Wraz z każdym nowo narodzonym dzieckiem zaczyna powstawać nowy ekosystem - jego flora jelitowa. O badaniach tego zjawiska informuje pismo "Public Library of Science-Biology".

Nowo odkryty mechanizm biologiczny sprawia, że długotrwały stres sprzyja tyciu. Międzynarodowy zespół kierowany na Georgetown University w Waszyngtonie przez Polkę prof. Zofię Żukowską znalazł jednak sposób na schudnięcie - poinformował "Nature Medicine".

Lekarze, którzy chcą mieć lepszy kontakt z pacjentem, często mówią o swojej rodzinie, problemach zdrowotnych czy poglądach politycznych. To błąd - wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "Archives of Internal Medicine".

Nowy brytyjski szpital w Larbert jako pierwszy na Wyspach zastosuje roboty do transportowania sprzętu i materiałów medycznych - ale nie pacjentów.

Zespół kanadyjskich chirurgów ze szpitala w Vancouver przeżył szok, gdy operowany przez nich pacjent zaczął krwawić na zielono - informuje "The Lancet".

Bsx to cząsteczka odpowiedzialna za spontaniczną aktywność fizyczną. Jej genetycznie uwarunkowany brak sprzyja tyciu - informuje pismo "Cell Metabolism".

Szkodliwy wpływ na serce metali ciężkich - na przykład rtęci - może mieć związek z aktywnością fosfolipazy D - enzymu, pod wpływem którego tworzą się złogi na ścianach naczyń krwionośnych - informuje "International Journal of Toxicology".

Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają samopoczucie, ale i tkanka mięśniowa staje się dzięki nim młodsza - informuje pismo PLoS One.

Wbrew rozpowszechnionym opiniom, picie herbaty dobrze nawadnia organizm i daje mu więcej korzyści niż picie wody - informuje "European Journal of Clinical Nutrition". Codziennie powinniśmy wypijać od 1,5 do 2 litrów wody. Według rozpowszechnionych opinii ("miejskich legend"), herbata nie nawadnia organizmu tak dobrze jak woda, ponieważ ma właściwości moczopędne

Składniki zielonej herbaty można wykorzystać w leczeniu stanów zapalnych pęcherza - wskazują wstępne wyniki amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.