W dobie cyfrowych technologii, czytanie na urządzeniach elektronicznych jest niezwykle popularne. Czytamy wiadomości, artykuły, a nawet całe książki. Czy e-czytanie rzeczywiście negatywnie wpływa na wzrok? Jak najlepiej użytkować książki elektroniczne, aby korzystać z nich bez obaw?

Infekcja jest jak bitwa tocząca się w naszym ciele. Aby wspomóc w niej organizm, odpoczynek może nie wystarczyć i konieczna będzie antybiotykoterapia. Pamiętaj jednak, że leki nie są obojętne dla organizmu, czasem mogą nieść skutki uboczne, powikłania lub po prostu nie zadziałać. Jak powinna wyglądać kuracja, by była maksymalnie skuteczna?
Coraz częściej medycyna spogląda na leczenie pacjenta kompleksowo. Wpływ na stan zębów mogą mieć nie tylko czynniki takie jak działanie bakterii, codzienna higieny czy dieta pacjenta, ale również choroby innych układów czy nawyki niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem jamy ustnej. Holistyka w stomatologii to spojrzenie na problemy dentystyczne z całościowego punktu widzenia. Dostrzega ona powiązania pomiędzy kondycją zębów, a funkcjonowaniem innych układów i występowa

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization), choroby układu krążenia są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach schorzenia z zakresu kardiologii stanowiły przyczynę prawie połowy wszystkich zgonów odnotowanych w Polsce. Co więcej, zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego w najbliższych latach dane te powinny utrzymywać się na zbliżonym poziomie.

Jak zareaguje farmaceuta w Hiszpanii, gdy klient okaże receptę od lekarza w Polsce? Czy każde lekarstwo znane i stosowane w naszym kraju bywa dostępne w aptekach całej Unii Europejskiej? Co z refundacją niektórych medykamentów, gdy realizacja recepty odbywa się w innym państwie niż została ona wystawiona?
Implanty zębów to rozwiązanie mające na celu odbudowę brakujących zębów. Kiedy warto rozważyć ich założenie i co powinniśmy wiedzieć o implantach tłumaczy ekspert - lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

W przeddzień startu 74. edycji Tour de Pologne w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa pod hasłem: Ścigamy się z cukrzycą. Jak przesunąć horyzonty cukrzycy w Polsce? Udział w niej wzięli m.in. zawodnicy Teamu Novo Nordisk, przedstawiciele organizacji pacjenckich oraz członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Oprócz dyskusji na temat roli sportu w leczeniu i profilaktyce tej choroby, goście debatowali nad poprawą sytuacji pacjentów oraz możliwymi zmianami
Ponad 58% przebadanych dzieci ma próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych. W ciągu ostatnich 5 lat Akademia Zdrowego Uśmiechu przebadała aż 38,5 tys. przedszkolaków. Przekrojowe wyniki badań przeprowadzonych w 560 przedszkolach w Polsce są przerażające. A może być jeszcze gorzej, ponieważ rozpoczął się czas wakacji.

Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie sprawdzał poziomu cukru we krwi – wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ścigamy się z cukrzycą” . Tymczasem, na cukrzycę cierpi już niemal 3 mln z nas, a według ekspertów liczba ta będzie wzrastać. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, a także uświadamiać czym grozi nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca organizatorzy kampanii zamierzają kontynuować działania także w tym roku.

Oczy po długim czasie przed ekranem są równie zmęczone, co ciało po dużym wysiłku. Odczuwalne są wtedy symptomy fizyczne takie jak: bóle głowy, karku, zaczerwienienie oczu, zaburzenia koncentracji i zmęczenie. Dolegliwości te powodowane są przede wszystkim przeciążeniem mięśni oczu, wynikającym z wielogodzinnego korzystania z komputerów, smartfonów i tabletów, nazywane cyfrowym zmęczeniem wzroku. Jakie zasady stosować by zmniejszyć dyskomfort z nim związany oraz zadbać o