
Mówi się, że we krwi nosimy przyzwyczajenia, a w kościach przeczucia. W rzeczywistości lekarze wyczytać z nich mogą znacznie więcej - przyczynę gorszego samopoczucia, miejsce ostatnio spędzonych wakacji, a nawet rzadką chorobę genetyczną. Potrzebna jest do tego jednak wnikliwość i ciekawość na miarę doktora House’a.

Dwóch światowej klasy naukowców, prof. Ted Hupp i prof. Robin Fahraeus, otrzyma 41 milionów złotych na utworzenie w Uniwersytecie Gdańskim Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. Uniwersytet Gdański znalazł się w gronie dwóch polskich uczelni, na których powstaną Międzynarodowe Agendy Badawcze. W ramach projektu powstanie od 5 do 7 grup badawczych, w których uczelnia zatrudni ok. 30 osób mających szansę stworzyć specjalistyczny inkubator naukowy.

Tylko w tym roku w wyniku nieskuteczności antybiotyków na świecie umrze ok. 700 tys. ludzi. Wielu z nich mogłoby przeżyć, gdyby lekarze szybko otrzymywali dokładne informacje o wrażliwości bakterii atakujących chorego na wszystkie klinicznie ważne antybiotyki. Pierwszy przyrząd laboratoryjny zdolny dostarczyć tak kompleksowych danych powstaje w Warszawie w wyniku współpracy Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk i firmy BacterOMIC Sp. z o.o.

Decyzją Urzędu Patentowego RP z 27 marca 2017 roku ochroną patentową został objęty wynalazek, którego przedmiotem są modyfikowane włókna na bazie polimerów syntetycznych i/lub naturalnych oraz sposób ich otrzymywania. Uzyskane w wyniku prac badawczych materiały mogą posłużyć do opracowania specjalistycznych włóknin antybakteryjnych do zastosowań medycznych. Twórcami wynalazku są naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego: dr Andrzej Swinarew, dr inż. Sylwia Golba, mgr Tomasz Flak, mgr Jadwiga Gabor, mgr Marta Łężniak, a także z Politechniki Łódzkiej: dr hab. inż. prof. PŁ Piotr Kulpiński, mgr inż. Aleksandra Erdman oraz inż. Bogdan Pęczek.
Przegotowana woda z kranu nadaje się do picia oraz innego zastosowania w kuchni. Czy jednak aby na pewno? Wbrew obiegowym opiniom, doprowadzenie wody do wrzenia nie daje gwarancji usunięcia wszystkich znajdujących się w niej bakterii lub wirusów.

W diagnostyce medycznej znaczenie badań kodu genetycznego rośnie z dnia na dzień, a współczesna biologia molekularna nie mogłaby bez nich funkcjonować. Obecne techniki analizy DNA trudno jednak nazwać doskonałymi. Podczas prac nad rekordowo szybkim przyrządem do badań genetycznych firma Curiosity Diagnostics, spin-off warszawskiego Instytutu Chemii Fizycznej PAN akcelerowany w grupie Scope Fluidics, opracowała nowy sposób analizy DNA, łączący kluczowe zalety dwóch obecnie najczęściej stosowanych metod.
W łóżku spędzamy jedną trzecią całego swojego życia. To właśnie podczas snu zachodzą niezwykle ważne dla naszego organizmu procesy, mające za zadanie odpowiednie zregenerowanie wszystkich jego elementów. Dlatego bardzo ważne jest to, na czym śpimy. Jak dokonać tego właściwego wyboru?
• 1 kwietnia w Wiśle odbędzie się 10. edycja Biegu po Nowe Życie. • Gwiazdy kina, estrady, dziennikarze i sportowcy oraz osoby po przeszczepie pomaszerują wspólnie z kijami nordic walking, by wesprzeć polską transplantologię. • Generalnym partnerem Biegu po Nowe Życie jest Santander Consumer Bank.

zespół naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS prowadzi badania nad nowatorskim zastosowaniem enzymu lakazy z grzyba Cerrena unicolor w leczeniu raka szyjki macicy.
Aktywność seksualna świadczy nie tylko o naszych relacjach z partnerem, ale także pozwala stwierdzić czy jesteśmy zdrowi. Eksperci kampanii „Ciśnienie na Życie” ostrzegają zaburzenia seksualne w wielu przypadkach, mogą być wczesnym sygnałem rozwijającej się choroby serca lub oznaczać problemy w funkcjonowaniu całego układu krwionośnego.