Artykuły o zdrowiu

Japończyk, którego uznano za zaginionego, przeżył ponad trzy tygodnie w górach bez jedzenia i picia dzięki temu, że zapadł w stan "hibernacji" - poinformowali lekarze w Japonii. U Mitsutaki Uchikoshiego puls był niemal niewyczuwalny, temperatura ciała wynosiła zaledwie 22 stopnie Celsjusza, kiedy znaleziono go pod na górze Rokko w 24 dni po zaginięciu - powiedzieli lekarze, którzy opiekowali się nim w szpitalu w Kobe.
Ponad połowa osób cierpiących na przewlekły kaszel ma objawy depresji, wynika z najnowszych badań amerykańskich. Optymistyczne jest jednak to, że w miarę jak kaszel ustępuje, poprawia się nastrój pacjentów - napisali autorzy pracy na łamach pisma "Chest".
Terapia polegająca na wentylacji górnych dróg oddechowych poprawia pamięć u pacjentów cierpiących na bezdech senny, schorzenie, którego najbardziej rozpoznawalnym objawem jest chrapanie - wynika z artykułu zamieszczonego na stronach specjalistycznego pisma "Chest".
Naukowcy zrozumieli, w jaki sposób stres psychiczny może zaostrzać, a nawet wywoływać zmiany skórne typowe dla łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry - informuje najnowsze wydanie pisma "American Journal of "Physiology-Regulatory, Integrative and Comparative Physiology".
Starsze aparaty słuchowe powoli będą wypierane przez nowsze urządzenia, będące wyspecjalizowanymi komputerami do obróbki dźwięku - mówiono w Warszawie podczas konferencji prasowej poświęconej nowym aparatom słuchowym.
Naukowcy z Australii wykazali, że dieta bogata w tłuszcze może przyczyniać się do rozwoju astmy oraz innych chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego - donosi najnowszy numer czasopisma "Immunology".
Działanie mózgu psychopaty wyraźnie różni się od mózgów zdrowych ludzi - informuje "British Journal of Psychiatry." Psychopaci to osoby o agresywnej i antyspołecznej osobowości, pozbawione zdolności do empatii. Psychopaci-kryminaliści mogą popełniać takie przestępstwa, jak gwałty czy morderstwa bez wyrzutów sumienia czy poczucia winy.
Ekstrakt z herbaty jest skuteczny w leczeniu skóry chorych na nowotwory pacjentów, którzy w wyniku radioterapii doznali uszkodzeń tej tkanki. Taką tezę przedstawili naukowcy w wydaniu "BMC Medicine".
Naukowcy z Kliniki Psychiatrii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie zidentyfikowali gen, który jest jednym z czynników powodujących anoreksję i bulimię. Odkrycie to jest kolejnym dowodem potwierdzającym, że zaburzenia odżywiania mogą mieć podłoże genetyczne, a nie tylko środowiskowe.
Naukowcy są o krok bliżej od zrozumienia, dlaczego czerwone wino ma korzystny wpływ na nasze serce. W pracy opublikowanej w czasopiśmie "Nature" badacze z Wielkiej Brytanii dowodzą, że dobroczynne działanie wina - przy umiarkowanym spożyciu - zależy od zawartych w nim substancji wzmacniających naczynia krwionośne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności