
Badanie metodą rezonansu magnetycznego wykazało, że przyjmowana przy siedzeniu postawa wyprostowana lub pochylanie się do przodu szkodzą kręgosłupowi. Jak powszechnie wiadomo, bóle kręgosłupa to częsta dolegliwość osób, które dużo siedzą - czasami nie wstając od biurka w pracy czy z fotela przed telewizorem przez wiele godzin. Nasze ciała wciąż nie przystosowały się do siedzenia.

U dzieci regularnie chodzących na basen w dorosłym życiu łatwiej jest o pojawienie się kataru siennego - informują niemieccy naukowcy na łamach pisma "Allergy".

Kobiety z podwyższonym poziomem całkowitego cholesterolu mają obniżone ryzyko zachorowania na parkinsona - wykazali naukowcy z Holandii. Informację na ten temat zamieściło pismo "American Journal of Epidemiology".

W Polsce prawie co druga osoba cierpi na grzybicę stóp, a co czwarta na grzybicę płytek paznokciowych - alarmował prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.

Wiadomo już, dlaczego osoby którym wmówiono, że gorzej się poczują, naprawdę czują się gorzej - informuje "New Scientist." Dość powszechnie znany efekt placebo polega na tym, że pacjenci czują się lepiej po substancji, która tylko udaje lekarstwo.

Osoby, które mają wokół siebie za mało przyjaciół i innych bliskich osób są bardziej niż inni narażone na problemy ze snem i, co za tym idzie, na ryzyko takich chorób, jak depresja, stany lękowe, zespół przewlekłego zmęczenia lub choroby serca - zaobserwowała badaczka szwedzka.

Niski wzrost dziedziczy się po ojcu, zaś nadwagę po matce - doszli do wniosku brytyjscy naukowcy. Naukowcy z Royal Devon and Exeter Hospital przeprowadzili badania na tysiącu rodzin. Wynika z nich, że wysocy ojcowie mają wyższe dzieci, natomiast nadwaga lub otyłość ojca nie wpływa na wagę potomstwa. To, ile mamy tkanki tłuszczowej, zależy od naszej matki.

375 mld papierosów wypalają co roku Rosjanie. W Rosji, liczącej nieco ponad 144 mln mieszkańców, pali ok. 60 proc. mężczyzn i ok. 15 proc. kobiet - poinformowali przedstawiciele władz.

Na chorobę tytoniową składa się zespół uzależnienia psychicznego i uzależnienia biologicznego od substancji psychoaktywnej, nikotyny. "Dlatego osoby, które chcą uwolnić się od papierosów potrzebują kompleksowej pomocy - opieki i kontroli, sprawowanej przez specjalistów" - tłumaczy psycholog Magda Cydzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Przeciętny Europejczyk waży więcej niż powinien, a najgrubsi są Grecy i mieszkańcy Malty - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Porównywano wskaźnik masy ciała (BMI), który oblicza się dzieląc masę ciała wyrażona w kilogramach przez podniesiony do kwadratu wzrost wyrażony w metrach.