Mózg odczuwa skutki niewyspania

Długotrwały brak snu powoduje u szczurów, że niektóre neurony w mózgu "wyłączają się", mimo że zwierzęta nie śpią - informują badacze z USA. Prawdopodobnie taki sam mechanizm jest przyczyną spadku możliwości poznawczych u niewyspanych ludzi.

O badaniach informuje pismo "Nature".

Brak snu przez dłuższy czas powoduje spadek uwagi, zaburzoną ocenę rzeczywistości i osłabienie pamięci oraz możliwości poznawczych. Dotychczas nie było wiadomo, co dokładnie dzieje się w niewyspanym mózgu i jaka aktywność neuronów leży u podstaw takich zmian.

Sen był do tej pory definiowany, jako stan całej kory mózgowej różniący się znacząco od aktywności tej struktury mózgu podczas stanu czuwania.

Giulio Tononi wraz z kolegami z University of Wisconsin zaobserwował, że u szczurów, które długo nie spały dochodzi do epizodów lokalnego snu - miejscowego "wyłączania neuronów" kory mózgowej, podczas gdy pozostałe neurony pozostają "włączone". Badanie EEG oraz zachowanie szczurów podczas tych zmian wskazywały na to, że zwierzęta pozostawały w stanie czuwania.

Liczba tego typu epizodów "przysypiania" neuronów rosła wraz z czasem, w którym gryzonie pozostawały aktywne. Pomimo że szczury nie spały, ich możliwości poznawcze były znacząco obniżone podczas epizodów miejscowego "wyłączenia" neuronów w regionach odpowiedzialnych za procesy uczenia się i pamięci; problemy nasilały się wraz z wydłużeniem okresu braku snu.

Zdaniem autorów badań, tego rodzaju stan miejscowego snu niektórych regionów mózgu jest odpowiedzialny również za pogorszenie możliwości poznawczych u niewyspanych ludzi. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-04-28


Polityka Prywatności