Tajemnice super pamięci w podeszłym wieku

Ilość splątków włókien białka tau w neuronach mózgu osób w podeszłym wieku decyduje o możliwościach ich pamięci - poinformowali naukowcy z Northwestern University's Feinberg School of Medicine podczas Zjazdu Neurobiologów w Waszyngtonie.

Możesz mieć 85 letniego dziadka, który codziennie rozwiązuje krzyżówki, albo 94 letnią ciotkę, która nigdy nie zapomina imion, mówią autorzy badań i przypominają, że istnieją mocno starsi ludzie, którzy nie doświadczają powszechnych w podeszłym wieku problemów z pamięcią.

Naukowcy zastanawiali, się czy mózgi bardzo starych osób z doskonałą pamięcią różnią się od mózgów innych osób. W przeciwieństwie do większości badaczy sprawdzających, co złego dzieje się w mózgach osób z problemami poznawczymi, autorzy doniesienia analizowali jaką przewagę mają mózgi osób mocno starszych z dobrą pamięcią.

W tym celu zbadali mózgi pięciu osób, które zmarły zachowując doskonałą pamięć (potwierdzoną odpowiednimi testami kiedy badani mieli ponad 80 lat) i porównali je z mózgami osób starszych, bez demencji, ale z normalną dla swojego wieku pamięcią. Okazało się , że mózgi bardzo starych osób z super pamięcią miały dużo mniej splątków włókienkowego białka tau, niż przeciętnych starych ludzi.

Tak zwane splątki neurofibrylarne składają się z białka tau i odkładają się wewnątrz komórek nerwowych i prowadzą do śmierci neuronów. Takie splątki w niewielkiej ilości znajdowane są w mózgach starszych osób, a ich liczba znacząco rośnie u pacjentów z chorobą Alzheimer'a.

"To bardzo ekscytujące odkrycie" - mówi Changiz Geula, główny autor badań, profesor neurologii w Cognitive Neurology and Alzheimer's Disease Center w Northwestern's Feinberg School. "Od dawna było wiadomo, że akumulacja splątków jest procesem postępującym podczas starzenia. Teraz widzimy, że niektórzy są odporni na powstawanie splątków, a ich obecność upośledza zdolności poznawcze. Osoby, które mają mało splątków świetnie radzą sobie z testami pamięciowymi, ci którzy mają ich więcej osiągają wyniki normalne dla swojego wieku" - dodaje Geula.

Naukowcy stwierdzili też, że liczba płytek (blaszek) starczych złożonych z amyloidu beta i odkładających się pomiędzy neuronami u osób z super pamięcią i przeciętnych osób starszych nie różni się. Podobnie jak liczba splątków, ilość płytek starczych dramatycznie rośnie u chorych na Alzheimer'a.

Jak podkreślają autorzy pracy to różnica w ilości splątków neurofibrylarnych leży u podstaw różnic w możliwościach poznawczych wśród starszych osób. Część z tych obdarzonych super pamięcią staruszków wykonywała testy pamięciowe z wynikami typowymi dla 50 latków, na przykład zapamiętywała listę 15 słów i potrafiła je powtórzyć nawet po 30 minutach.

Geula mówi, że teraz trzeba będzie się skupić na zbadaniu dlaczego neurony z mózgów osób z super pamięcią są bardziej odporne na powstawanie splątków. Zrozumienie cech tych mózgów, cech które czynią je odporne, może kiedyś doprowadzić do możliwości ochrony przeciętnych ludzi przed utratą pamięci, mają nadzieję autorzy badań. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-11-17


Polityka Prywatności