Kobietom najłatwiej dożyć sędziwego wieku na Podlasiu. Panom natomiast lepiej służy klimat Małopolski. Statystycy wyliczyli, że w tych dwóch miejscach żyje się najdłużej w Polsce.
Specjaliści z Głównego Urzędu Statystycznego wyliczyli średnią długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce. Jak się okazuje, największe szanse, by dożyć setki, mają mieszkańcy Małopolski, Podlasia i Podkarpacia. Czemu to zawdzięczają?
Głównie samym sobie - informuje "Metro". Według Światowej Organizacji Zdrowia, największy wpływ na długość życia ma bowiem styl, w jakim je prowadzimy. Dopiero w dalszej kolejności są środowisko, genetyka i służba zdrowia - wyjaśnia Longina Rutkowska z GUS-u, która zajmuje się obliczaniem średniej długości życia.
W Podlaskiem, gdzie średnia długość życia mężczyzn wynosi 71 lat, a kobiet aż 80,4 (najdłużej w Polsce), twierdzą, że to zasługa wyższego poziomowi edukacji. Jak wiadomo, im mieszkańcy lepiej wykształceni, tym dłużej żyją. Wysoki poziom edukacji jako ważny powód długowieczności mieszkańców podają też w Małopolsce. Panie dożywają tu średnio 80,2 roku, a panowie - 72,3 (rekord ogólnopolski).
Powodów do radości nie mają natomiast mieszkańcy łódzkiego - tam żyje się najkrócej w Polsce. Średni wiek życia kobiet wynosi zaledwie 78,3 roku, a mężczyzn - tylko 68,6. W woj łódzkim wciąż więcej ludzi umiera niż się rodzi, a odsetek osób z wyższym i średnim wykształceniem należy do najniższych w kraju.