Artykuły o zdrowiu

Fundacja multimiliarderów Billa i Melindy Gatesów przeznaczy 500 mln dolarów na światowy fundusz walki z AIDS, gruźlicą i malarią - poinformowała fundacja, na kilka dni przed rozpoczęciem międzynarodowej konferencji na temat AIDS.
Sok z wiśni może łagodzić bóle mięśni po intensywnych ćwiczeniach - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "British Journal of Sports Medicine". Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Vermont w Burlington przeprowadzili badania na grupie 14 młodych mężczyzn. Wszyscy przeszli trening, który polegał na maksymalnym napinaniu i rozciąganiu mięśni ramienia.
Ludzie cierpiący na stany depresyjne dobrze zapamiętują informacje i odróżniają istotne od mniej ważnych. Mają jednak problem z wyciąganiem wniosków z tego, co zapamiętane - wynika z badań prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu naukowego, nadzorowanego przez polskiego psychologa, prof. Grzegorza Sędka.
Europejskie etykietki żywności powinny zawierać informacje o szczególnie szkodliwych dla serca tłuszczach, izomerach trans - wzywają lekarze na łamach "British Medical Journal". Chipsy, herbatniki, batony, ciastka, margaryna czy dania z fast foodów zawierają zwykle utwardzane (w reakcji z wodorem) tłuszcze roślinne - wśród nich tak zwane izomery trans kwasów tłuszczowych.
Prąd elektryczny odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran - dowiódł międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykazali też, że manipulując polem elektrycznym w miejscu uszkodzenia tkanki można przyspieszyć proces gojenia.
Wprowadzone niedawno na polski rynek pompy insulinowe z ciągłym odczytem poziomu glukozy w czasie rzeczywistym dają większe bezpieczeństwo między innymi chorym na cukrzycę kobietom ciężarnym i dzieciom.
Odkrycie białka zwanego "kontrolerem tłuszczu" może pomóc w leczeniu cukrzycy, nowotworów i mukowiscydozy. Naukowcy z University of Dundee znaleźli związek pomiędzy mukowiscydozą, rakiem, cukrzycą i otyłością.
Powszechnie wiadomo, że śmiech to zdrowie. Potwierdziły to najnowsze badania amerykańskich uczonych, którzy podkreślają, że codzienny śmiech poprawia krążenie i pozytywnie wpływa na pracę serca, depresja zaś na odwrót - zwiększa ryzyko śmierci na choroby serca.
Kiełże - małe skorupiaki żyjące w polskich wodach, należą do tej samej rodziny, co morski kryl i krewetka. Mają one szansę stać się nowym, łatwo dostępnym źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3, a także innych substancji korzystnie wpływających na nasze zdrowie.
Kobietom najłatwiej dożyć sędziwego wieku na Podlasiu. Panom natomiast lepiej służy klimat Małopolski. Statystycy wyliczyli, że w tych dwóch miejscach żyje się najdłużej w Polsce.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności