
Urazowe uszkodzenie mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie, a mimo to nadal brakuje technologii umożliwiającej szybką diagnozę i leczenie, koniecznej do poprawy rokowań. Nowoczesny hełm diagnostyczny, stosowany w miejscu sprawowania opieki nad pacjentem ma to zmienić.

Życie w zdrowiu wydłuża się w całej UE, co przyczynia się do gruntownej zmiany przebiegu okresu starzenia. Inicjatywa UE promuje aktywne uczestnictwo starszych osób we wszystkich przejawach życia społecznego poprzez szeroki zakres narzędzi komunikacyjnych.

Wytyczne oparte o dane z badań pomagają w tworzeniu polityki i wdrażaniu wszechstronnych działań na rzecz pogłębienia wiedzy o zdrowiu wśród starzejącej się populacji UE.

Konieczność opłacania opieki zdrowotnej z własnej kieszeni w krajach o niskich przychodach, jak np. Indie, prowadzi do dalszego zubożenia ludności i ograniczonego dostępu do służby zdrowia. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy wdrożyli trzy programy ubezpieczeń zdrowotnych w społecznościach lokalnych.

Gruźlica staje się ponownie ogólnoświatowym zagrożeniem dla zdrowia i dotyka już jedną trzecią całej populacji ludzkiej. Wyjaśnienie mechanizmów jej patogenezy oraz wirulencji i przeżycia prątków gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) umożliwi skuteczniejsze zwalczanie tej choroby.

Występowanie zaburzeń metabolicznych oraz chorób współistniejących wzrasta w alarmujący sposób. Aby móc lepiej je diagnozować i leczyć potrzeba pilnie nowych biomarkerów.

Siłą napędową ciągłego dążenia do miniaturyzacji jest świadomość licznych zalet tego procesu. Projektowanie i wytwarzanie coraz mniejszych układów optoelektronicznych o możliwościach przewyższających starsze i większe modele wymaga jednak rozległej wiedzy oraz wysokiej jakości i precyzji.

Starzenie się nie pozostaje bez wpływu na mózg, a zwłaszcza na pamięć. Europejscy badacze przyjrzeli się, jak może zmieniać się zużywanie energii przez mózg wraz z postępowaniem procesu starzenia.

Nowe centrum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie na wysokiej jakości platformę onkologii eksperymentalnej na użytek szpitali klinicznych. Innowacyjne techniki badawcze pozwolą lepiej wyjaśnić proces karcynogenezy i opracować nowe narzędzia do rozpoznawania i leczenia nowotworów.

Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Realizacja wysokoprzepustowych rozwiązań w zakresie analizy obrazu raka prostaty powinna poprawić ogólną dokładność i prędkość diagnozowania.

Starzeniu zwykle towarzyszy wiele chorób współwystępujących, co utrudnia postępowanie kliniczne. W rezultacie zwiększa się też częstość występowania niepożądanych reakcji na lek, wraz z ryzykiem przepisania potencjalnie nieodpowiedniego leczenia.

Mięśnie mają wyjątkową właściwość: są odporne na nowotworzenie i przerzuty. Czy da się poznać mechanizm tej odporności i wykorzystać go w terapiach przeciwnowotworowych?

Zespół dofinansowanych ze środków unijnych naukowców potwierdził w toku badań korelację między solidnością struktury podstawowej opieki zdrowotnej a zindywidualizowaniem tejże.

W badaniu europejskim analizowano, na ile wrodzona zdolność serca do uderzeń zależy od jego struktury. Uzyskane wyniki i narzędzia będą użyteczne przy rozpoznawaniu chorób serca.

Jeden z europejskich projektów poświęcony był usprawnieniu opieki medycznej i koncentrował się na budowie cewników. Celem badania było opracowanie zasad projektowania cewników, które pozwoliłyby ograniczyć powikłania i dyskomfort pacjentów.

Koszty pracy stanowią największy jednostkowy koszt w służbie zdrowia i mają kluczowe znaczenie dla skuteczności i jakości opieki.

Bezwzględne dla bakterii, nieszkodliwe dla ludzkich komórek. Nowe, trwałe pokrycia antybakteryjne z nanokompozytów, opracowane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, w przyszłości pomogą lepiej utrzymywać higienę odzieży sportowej, a zastosowane w medycynie, obniżą liczbę zakażeń i skrócą czasy hospitalizacji chorych.

Badacze korzystający z dofinansowania UE zajęli się tematyką spersonalizowanych systemów zdrowotnych (PHS), aby dokonać oceny istniejącego systemu i wskazać możliwości ulepszeń.

Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że Polacy coraz częściej biorą pod uwagę ośrodek opieki długoterminowej jako jedną z możliwości, gdy bliski przestaje być samodzielny. Zmienia się również stosunek społeczeństwa do osób, które podjęły taką decyzję. Co ciekawe – większość z badanych rozważa ośrodek opieki jako rozwiązanie dla samego siebie. To ważne zmiany i jednocześnie wyzwania dla opieki długoterminowej w Polsce.

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz. Być może dziś brzmi to już jak pusty banał, ale to najprawdziwsza prawda i każdy, kto przeszedł bolesną chorobę z pewnością się z tym zgodzi.

W toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu POCKET opracowywane jest tanie badanie moczu do szybkiego wykrywania gruźlicy – uleczalnej choroby, która rok rocznie zabija niemal 2 mln osób.

Co by było gdyby za kilka lat chirurdzy potrzebni byli tylko do najbardziej złożonych operacji, pozostawiając robotom prostsze zadania? Ta nie aż tak fikcyjna przyszłość to marzenie dr. Paolo Fioriniego, koordynatora projektu EUROSURGE, którego ostatecznym celem jest wprowadzanie na rynek nowo opracowanych technologii w tym sektorze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ('World Health Organization' - WHO) na cukrzycę cierpi około 10% społeczeństwa. Choroba ta stanowi znaczne obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej, a także prowadzi do wczesnych zgonów i do obniżenia jakości życia. Na szczęście już niedługo pacjenci oraz pracownicy służby zdrowia będą mogli wspólnie walczyć z tym schorzeniem w lepszy i bardziej wydajny sposób.

W całej Europie świadczenie usług z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej staje się coraz bardziej kosztowne. Starzenie się społeczeństwa, duża ilość zaangażowanych podmiotów publicznych, prywatnych oraz nieformalnych, a także mnogość systemów i technologii z zakresu e-medycyny to wyzwania utrudniające świadczenie opieki w wydajny i niedrogi sposób. Dlatego zespół finansowanych ze środków UE naukowców oraz profesjonalistów z dziedziny opieki zdrowotnej i społecznej opracowuje rozwiązania, które pozwolą usprawnić powyższe usługi.

Terminalne stadium niewydolności nerek stanowi globalny problem zdrowotny - szacuje się, że około 2,4 milionów pacjentów na świecie poddawanych jest każdego roku dializie. Co więcej, liczba chorych wzrasta o 7-8% rocznie, ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. Uczestnicy projektu NEPHRON+ starają się poprawić jakość życia osób cierpiących na niewydolność nerek poprzez opracowanie przenośnej, sztucznej nerki, wzbogaconej o rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne, umożliwiające zdalne monitorowanie.

Od początku epidemii HIV niemal 75 milionów osób zostało zakażonych tym wirusem, a około 36 milionów z jego powodu zmarło. W 2012 r. odnotowano w sumie 29.000 nowych przypadków HIV na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tymczasem naukowcy odkryli metodę wykorzystania wirusa jako narzędzia do walki z chorobami dziedzicznymi, a w perspektywie długofalowej także z samym zakażeniem HIV.