Finansowany ze środków unijnych projekt ALTEREGO pomaga naukowcom w opracowaniu „gry w lustrzane odbicie” z użyciem sztucznej inteligencji, która może zapewnić niedrogą i nieinwazyjną metodę diagnozowania i monitorowania schizofrenii.
Różne badania wskazują na powiązanie między wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI) matki w czasie ciąży a nadwagą noworodków. Ale czy ta zależność dotyczy także dzieci i nastolatków? Nowe badania, finansowane częściowo w ramach projektu OBESITYDEVELOP, mają na celu zweryfikowanie tej hipotezy.
Moment powrotu do domu pacjenta po leczeniu udaru zawsze był źródłem niepokojów zarówno dla samego pacjenta, jak i jego lekarza, który pozostaje w próżni bez żadnych wieści. Ale to już przeszłość: innowacyjny kombinezon z czujnikami w liczbie 41 jest wreszcie gotowy do wprowadzenia na rynek.
Przyjmując podejście ilościowe do badania układu immunologicznego, finansowani ze środków UE naukowcy otworzyli drogę do gruntowniejszego poznania zachowania komórek T.
Finansowane ze środków UE prace nad narzędziami do sekwencjonowania genów pomogą w analizie danych bliźniąt, które mogą nieść obiecujące implikacje w kontekście diagnozowania przewlekłego bólu stawów.
Partnerzy trzech finansowanych ze środków UE projektów – NEUWALK, WALK AGAIN oraz E-WALK – przyczynili się do opracowania bezprzewodowego „interfejsu mózg-rdzeń kręgowy”, który omija uszkodzenia rdzenia kręgowego i przywraca zdolność chodzenia w tymczasowo sparaliżowanej nodze.
Wyniki badań, prowadzonych wspólnie przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN) i brytyjską organizację charytatywną Alzheimer’s Research UK, pokazały, że tę wyniszczającą chorobę neurodegeneracyjną można powstrzymać za pomocą iniekcji do ośrodków pamięci w mózgu.
Roboty do noszenia na ciele, które są w stanie przewidywać i reagować na ruch użytkownika w czasie rzeczywistym mogą radykalnie usprawnić sprzęt do wspomagania mobilności i rehabilitacji.
W nowym artykule, naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, Zjednoczone Królestwo, i członkowie zespołu pracującego nad finansowanym ze środków UE projektem RAMP, wykazali, że memrystory mogą wspomóc opracowywanie bardziej precyzyjnych i przystępnych medycznych wyrobów neuroprotetycznych i bioelektrycznych.
Dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona (PD), której objawów nie można uśmierzyć farmakologicznie, jedyną nadzieją może być głęboka stymulacja mózgu (DBS). Mimo iż metoda DBS jest w zasadzie uznawana za bezpieczną, w niektórych przypadkach może wywoływać skutki uboczne związane ze stymulacją, między innymi wrażenie drętwienia lub mrowienia, sztywność mięśni, zaburzenia mowy bądź równowagi oraz niepożądane zmiany nastroju. Partnerzy projektu IMPACT postanowili przeciwdziałać tym skutkom ubocznym poprzez udoskonalenie metody DBS.
Dofinansowany ze środków unijnych projekt pozwolił poczynić znaczące postępy w terapii najczęstszej postaci białaczki wieku dziecięcego, ratując potencjalnie tysiące młodych istnień.
Zawiązane w styczniu 2016 r., unijne Porozumienie w Sprawie Zmian Demograficznych ma stworzyć środowiska, które wspomagają aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu poprzez wymianę najlepszych praktyk. Projekt AFE-INNOVNET, którego celem było zawiązanie tego Porozumienia, zgromadził 29 partnerów z 18 krajów.
Chorzy na raka na cały świecie godzą się z faktem, że najskuteczniejsze leczenie antynowotworowe – chemioterapia – tak naprawdę niszczy ich układ immunologiczny. Jednak na Łotwie, od 2004 r., przełomowa terapia o nazwie Rigvir dokonuje cudów. Ta nowa metoda leczenia, która doprowadza do rozkładu komórek nowotworowych i sprzyja ich apoptozie oraz pobudza układ immunologiczny, już niedługo będzie dostępna w pozostałej części Europy, między innymi dzięki wsparciu UE z programu „Horyzont 2020”.

Nigdy wcześniej służba zdrowia nie korzystała tak szeroko z narzędzi do szybkiej i niezawodnej diagnostyki. Międzynarodowy zespół naukowców pracował nad takim narzędziem, tworząc nowe, bazujące na nanotechnologii czujniki do wykrywania markerów w płynach ustrojowych.

Dogłębne badania i szkolenia z opieki paliatywnej pozwoliły opracować nowe narzędzia i zalecenia dotyczące linii polityki na rzecz poprawy standardów życia w starzejącej się Europie.

Nie ulega obecnie wątpliwości, że nawet zwykłe procesy starzenia powodują pogorszenie funkcjonowania pamięci. W ramach jednego z projektów europejskich przeprowadzono badania osób młodszych i starszych w celu zebrania danych do tworzenia dokładniejszych modeli obliczeniowych procesów starzenia się i ich skutków.

Naukowcom z UE udało się połączyć wyzwania, przed jakimi stoją osoby starsze, z innowacyjnymi i wspólnymi procesami zamówień. Dzięki temu możliwe jest skuteczniejsze pomaganie osobom starszym.

Współpraca między licznymi pracownikami i organizacjami służby zdrowia jest niezbędna do prowadzenia stałej opieki nad osobami starszymi i schorowanymi. W projekcie zidentyfikowano specjalistyczne wskaźniki jakości, mające usprawnić opiekę nad pacjentami cierpiącymi na nowotwory i demencję w Europie.

Zaburzenia metabolizmu, takie jak cukrzyca i otyłość, stopniowo osiągają skalę epidemii, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Naukowcy finansowani ze środków UE badają rolę retinolu, który wiąże receptor białka 4 (RBP4) receptor w procesie regulacji metabolizmu.

Polacy bardziej ufają lekarzom pierwszego kontaktu oraz małym gabinetom lekarskim niż pozostałym instytucjom opieki zdrowotnej. Znaczna liczba badanych (40 proc.) nie wymienia żadnej z wymienionych placówek jako godną zaufania – wynika z raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” opracowanego przez Procontent Communication.

Europejscy naukowcy pracują nad nową farmakologiczną interwencją dotyczącą metabolizmu energetycznego, jako nowej strategii kontrolowania cukrzycy.

Europejscy badacze pracowali nad naszkicowaniem mechanizmu, który łączy zaburzenia metaboliczne takie jak otyłość oraz cukrzyca z nowotworzeniem.

Zapalenie pomaga zachować zdrowie, ale niepowstrzymane odpowiedzi zapalne mogą naruszać homeostazę tkanek i powodować choroby. Europejscy badacze zajmują się fizjologicznymi mechanizmami zatrzymywania zapalenia, aby leczyć przewlekłe choroby zapalne.

Zakażenia, które pojawiają się w szpitalach, stanowią nie tylko poważne zagrożenie dla zdrowia w Europie, ale również znaczny ciężar ekonomiczny. W ramach inicjatywy UE opracowano nowatorski proces umożliwiający tworzenie przeciwbakteryjnych tekstyliów do użytku w szpitalach.

Prawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy zapewnia nam ochronę przed infekcjami, a toleruje nieszkodliwe antygeny środowiskowe. Jednak u pacjentów z alergiami i astmą sprawa ma się inaczej. W ramach badań finansowanych z budżetu UE prowadzono prace na rzecz określenia, jakie mechanizmy leżą u podstaw takiego stanu rzeczy.

Opieka paliatywna poprawia jakość życia śmiertelnie chorych pacjentów i ich rodzin. EURO IMPACT, finansowany ze środków projekt programu Marie Curie (7PR), poświęcony był opracowaniu ram szkoleń w zakresie edukacji i badań dla europejskich badaczy zajmujących się opieką paliatywną, aby pomóc im w prowadzeniu wysokiej jakości badań, dostarczających danych naukowych niezbędnych do świadczenia opieki na wysokim poziomie.

Europejskie konsorcjum bada skuteczność terapii komórkowej w leczeniu ostrego zawału mięśnia sercowego.

W ostatnich dniach życia chorzy na raka potrzebują szczególnie troskliwej opieki. W ramach unijnego projektu pracowano nad optymalizacją badań dotyczących opieki nad takimi osobami.

Poprawa stanu opieki zdrowotnej w Afryce wymaga ustawodawstwa opartego na rzetelnych danych naukowych, które często są niedostępne lub niezrozumiałe dla polityków. Celem finansowanego ze środków UE projektu było zwiększenie dostępności wyników badań dla twórców polityki.

Pacjenci z chorobami serca są w grupie wysokiego ryzyka wtórnych powikłań ze strony układu krążenia. Leczenie przeważnie obejmuje złożony zestaw leków, co zwiększa koszty, ryzyko wystawienia błędnej recepty lub nieprzestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjenta.