Medycyna - informacje naukowe

Szczury z porażeniem nóg uczą się znów samodzielnie chodzić. Naukowcy już wiedzą, jak to możliwe.
Nowe badanie pokazuje, że u starszych osób dorosłych mogą nadal powstawać nowe komórki mózgowe.
Wygenerowane komputerowo modele do testów wytrzymałości kośćca niemowląt mogą pomóc producentom opracować bezpieczniejsze foteliki samochodowe.
Spośród pięciu istniejących gatunków malarii, zarodziec sierpowy (Plasmodium falciparum) jest najbardziej szkodliwy. Dokładniejsze poznanie jego cyklu życiowego pozwoliłoby na opracowanie skuteczniejszych metod leczenia – i taki był też cel projektu SPARk.
W ramach projektu SUPPORTING LIFE opracowano aplikację, która znacznie ułatwia stosowanie strategii społecznego zarządzania przypadkami (CCM), pomagając jednocześnie lokalnym asystentom medycznym w podejmowaniu lepszych decyzji. Aplikacja przeszła testy w Malawi, gdzie szybko przyjęła się wśród zainteresowanych stron.
Nowe badanie rzuca światło na zagrożenia dla zdrowia, jakie stwarzają chorzy pasażerowie samolotów.
Nowe badanie pokazuje, że im częściej europejska młodzież odwiedza inne państwa członkowskie, tym bardziej jest zaangażowana w sprawy obywatelskie w swoich krajach.
Coraz powszechniej stosowane w ostatnich latach testy genetyczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem naukowców. W nowym badaniu przyjrzano się, w jaki sposób są one oceniane.
Naukowcy odkryli setki genów zaangażowanych w rozwój cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych.
Nowe badanie pokazuje, że bogata w tłuszcze dieta śródziemnomorska, zawierająca orzechy i oliwę z pierwszego tłoczenia, może modyfikować funkcję genów niektórych komórek. Właściwości te powinny pomóc w walce z szeregiem chorób, szczególnie układu krążenia.
Naukowcy wykazali, że maleńkie, nanoskalowe kapsułki przeciwbólowe działają nawet 20 dłużej niż standardowe zastrzyki, a dodatkowo nie dają efektów ubocznych.
Nagłą dywersyfikację zwierząt można wytłumaczyć rewolucją w ich własnej biologii, a nie wzrostem poziomu tlenu na planecie. Jest to nowa hipoteza zespołu badaczy, którzy przedstawili wyniki przeprowadzonego niedawno badania dotyczącego białek występujących w guzach.
Liczba przypadków alergii i astmy na świecie rośnie, a naukowcy starają się ustalić przyczyny tego zjawiska i je powstrzymać. Ostatnie badanie wskazuje na nieoczekiwanego winowajcę… pasożyty jelitowe.
Empatia sprzyja zachowaniom prospołecznym, natomiast jej deficyt jest powiązany z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki dokładniejszemu przeanalizowaniu mechanizmów związanych z empatią, autorzy nowego badania mają nadzieję na stworzenie analizy ryzyka wystąpienia antyspołecznych zachowań oraz lepszych metod ich leczenia.
Niezdrowa żywność prowokuje nasz układ immunologiczny do reagowania w podobny sposób, w jaki odpowiada na zakażenie bakteryjne, zwiększając najwyraźniej agresywność mechanizmów obronnych organizmu w perspektywie długofalowej. To ustalenia poczynione w ramach niedawno przeprowadzonych badań, które ujawniają także wpływ na geny.
Nowe badanie dowodzi, że palenie papierosów elektronicznych, na ogół postrzegane jako bezpieczniejsze od tradycyjnego palenia wyrobów tytoniowych, może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów oraz chorób serca. Zespół naukowców zbadał wpływ dymu z e-papierosów na zdrowe myszy i ludzkie komórki, ustalając, że choć e-papierosy są zdrowsze, to wciąż stanowią poważne potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Analiza szkieletów ofiar epidemii „cocoliztli”, która miała miejsce w latach 1545-1550 w Meksyku, ujawnia obecność patogenu Salmonella enterica Paratyphi C, wywołującego dur brzuszny.
Brak możliwości wykonania cięcia cesarskiego albo powikłania będące następstwem tego zabiegu przyczyniają się do wielu zgonów w krajach rozwijających się, ale zespół naukowców odkrył właśnie, że prosty napój z sody oczyszczonej może całkowicie zmienić sytuację.
Zespół naukowców i klinicystów prowadzony przez badacza, którego prace są finansowane ze środków UE, zdołał zarejestrować czynność mózgu wcześniaka w stanie spoczynku oraz w trakcie napadu padaczkowego.
Stare porzekadło? Mit? Tak czy inaczej, stwierdzenie „Od szczura nigdy nie jesteś dalej niż dwa metry” skłania do nerwowego rozglądania się wokół siebie. Odkąd zakładanie siedlisk przez człowieka stworzyło środowisko, w którym populacje szczurów dobrze się rozwijają, nieustannie z nimi walczymy – w większości bez powodzenia.
Chorowitość osób starszych pociąga za sobą wielorakie następstwa zdrowotne, między innymi niepełnosprawność, podatność na choroby, upadki, hospitalizację, umieszczenie w ośrodku opieki, a nawet zgon. Jeden z projektów dostarcza narzędzi, aby wspomóc pracowników służby zdrowia w opiece nad starzejącą się populacją.
Badania obejmujące ludzi i zwierzęta wskazują, że traumatyczne zdarzenia doświadczane przez matki mają wpływ na wczesny rozwój potomstwa. W ramach najnowszych prac badawczych odkryto, że są one także kodowane w DNA kolejnych pokoleń.
Naukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Cambridge, wspomaganych finansowo przez Unię Europejską, wpisują się w teorię, wedle której wykształcenie chroni przed chorobą Alzheimera.
Naukowcy analizujący fermentację glukozy w drożdżach odkryli, że białka związane z nowotworami mogą być aktywowane przez glukozę.
Po raz pierwszy opracowano terapię na pląsawicę Huntingtona, nieuleczalną chorobę neurodegeneracyjną, którą chorzy opisują jako chorobę Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne i chorobę Parkinsona w jednym. Nowa terapia budzi nadzieję na to, że będzie można ją kontrolować, a nawet powstrzymać.
Prawdopodobnie od zarania dziejów kobiety załamywały ręce w rozpaczy, kiedy ich mężczyźni twierdzili, że padli ofiarą straszliwej „męskiej grypy” i leżeli w łóżkach jęcząc i żaląc się całymi dniami na swój los. Kanadyjski naukowiec dowodzi, że męska grypa istnieje i przedstawia prawdopodobne wyjaśnienia.
Czy mechanizmy ucieczki albo walki uruchamiane przez reakcje na stres słabną wraz z wiekiem? I jeżeli tak się dzieje, to czy jest różnica między starzeniem się biologicznym a chronologicznym? To pytania na które odpowiedzi przynoszą nowe badania.
Wyniki najnowszych badań wydają się wskazywać, że inteligencja człowieka jest powiązana z siecią połączeń w mózgu.
Weryfikując komputerowy model komórek, który replikuje mechanikę mięśni i tkanek w porównaniu do testów in vitro, naukowcy przybliżyli nas o krok do epoki medycyny spersonalizowanej.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności