Sposoby leczenia nadpotliwości

Na ciele jest około 2 - 3 mln gruczołów potowych, a na 1 m 2 przypada 300 gruczołów - człowiek wydziela od kilku ml do kilku litrów potu dziennie. Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Gdyby organizm się nie pocił, uległby przegrzaniu. Jednakże nadmierne pocenie może prowadzić do wielu problemów, nie tylko psychicznych, ale także społecznych i zawodowych.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Nadpotliwości - na różne rodzaje hiperhydrozy (nadpotliwości) cierpi około 3% populacji, z czego 40% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy pach.

Przyczyny zwiększonej potliwości dzieli się na: fizjologiczne (gorący klimat, wysiłek fizyczny, emocje, stres, spożywanie niektórych przypraw) oraz objawowe (zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, gruźlica, menopauza, andropauza).

Ważne! Nadmierne pocenie może być zlokalizowane i dotyczyć tylko pach, dłoni, stóp bądź może być uogólnione i dotyczyć całego ciała.

W postawieniu diagnozy, czy to hiperhydroza, z reguły wystarczy zebranie wywiadu przez lekarza (wywiad pomaga w określeniu rozmiaru problemu, jak również ustala przeciwwskazania do leczenia).

Leczenie nadpotliwości dzieli się na:

Zalecenia ogólne - higiena, kąpiele (kora dębu, mięta, liście orzecha włoskiego), noszenie ubrań z włókien naturalnych, częsta zmiana ubrań, unikanie kawy, stresu, ostrych przypraw, częste wietrzenie miejsca pracy.

Antyperspiranty - zawierające chlorek aluminium (czasowo zamykają przewody potowe). Stosuje się je na noc, początkowo codziennie, następnie aplikacje się zmniejsza do 1 na 2 - 3 tygodnie. Skuteczność wynosi 90%, niestety czasem występują podrażnienia.

Leczenie ogólne - stosowanie leków uspokajających, antycholinergicznych, napary z ziół (herbata z szałwii), krople ziołowe, leki homeopatyczne.

W przypadku, gdy powyższe działania nie przynoszą zamierzonych efektów, stosuje się leczenie inwazyjne.

Zabieg wstrzykiwania śródskórnego toksyny botulinowej (botoks) - po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A, następuje blokada działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego (to zapobiega wydzielaniu przez nie potu). Taka blokada utrzymuje się przez okres 6 - 12 miesięcy (po tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe, które zastępują te wcześniej zablokowane) - po tym okresie zabieg należy powtórzyć.

Procedura zabiegu polega na dokładnym określeniu pola nadmiernej potliwości. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości dzieli się następnie na kwadraty 1,5 x 1,5 cm przy pomocy roztworu (m.in. fioletu gencjany).

Terapia polega na podaniu płytko śródskórnie do każdego kwadratu niewielkiej ilości botoksu. Zabieg jest minimalnie bolesny (wykonywany na rękach i nogach wymaga z reguły znieczulenia), trwa kilka - kilkanaście minut. Po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Efekty są widoczne po kilku - kilkunastu dniach.

Ważne! Ta metoda jest obecnie najszerzej stosowana i polecana. Według statystyk 80% leczonych reaguje dobrze.

Inną metodą leczenia nadpotliwości jest laserowe usuwanie gruczołów potowych - przed terapią tego typu pacjent przechodzi szereg badań (lekarz zwraca uwagę na ilość, kolor i głębokość zmian skórnych, przebarwienia i wszelkiego rodzaju znamiona barwnikowe).

Ważne! Zabieg laserem w przeciwieństwie do terapii toksyną botulinową, wystarczy wykonać tylko raz, aby pozbyć się problemu nadpotliwości pach. Potwierdzono to u 95% przypadków.

Procedura z zastosowaniem lasera polega na permanentnym usunięciu gruczołów potowych - w trakcie zabiegu dochodzi do przegrzania oraz zniszczenia gruczołów potowych w okolicach obu pach. Lekarz rozpuszcza je i następnie odsysa za pomocą liposukcji.

Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym. Niewielki obrzęk znika po upływie tygodnia, a także przejściowe zmniejszenie czucia. Po około dwóch tygodniach można wrócić do normalnej aktywności, w tym do podnoszenia ciężkich rzeczy.

MiraDry jest bezinwazyjnym, ambulatoryjnym zabiegiem, mającym za zadanie dezaktywację gruczołów potowych pod pachami. Zabieg polega na przyłożeniu do pachy specjalnej głowicy - emituje ona w sposób bardzo precyzyjny promieniowanie (energię) elektromagnetyczną, która trwale blokuje gruczoły potowe (usunięte gruczoły potowe nie ulegają regeneracji).

Zabieg nie jest bolesny, trwa zazwyczaj około godziny. W celu zmaksymalizowania efektywności większości pacjentów zaleca się przeprowadzenie zabiegu uzupełniającego w okresie około trzech miesięcy.

Ważne! Zabieg nie tylko daje dobre efekty, ale również nie wymaga długiej rekonwalescencji.


data ostatniej modyfikacji: 2016-07-21 10:22:58
Komentarze
Ostatnie:
23.10.2020 18:39
Dodał(a): ~karolina
nie przeszadzajmy, ze wszystkim nie trzeba za lekarzami chodzic, rozpoznanie przyczyny mozna im zostawic, ale leczeiiu mozna poddac sie samemu, ja tak zrobilam i sama pozbylam sie nadmiernego potu dzieki electro antiperspirant, było to szybsze i łatwiejsze niz sie wydawalo :) tutaj mozna znalesc o nim bardzo ciekawe informacje : www.electroantiperspirant.pl/urzadzenie-jonoforeza-electro-antiperspirant


 
Polityka Prywatności