Naukowcy opracowali nowe badania diagnostyczne w celu wykrywania wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, co pomoże w kontrolowaniu i prognozowaniu rozprzestrzeniania się tej choroby w Europie.
W Europie zaobserwowano wzrost liczby przypadków zachorowań na
krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną (CCHF) — przenoszoną przez
kleszcze ludzką chorobę o współczynniku śmiertelności na poziomie do
30%. Pomimo tego wiedza na temat migracji wirusa CCHF jest ograniczona i
obecnie nie ma sprawdzonych metod leczenia ani profilaktycznych
szczepionek.
Celem finansowanego ze środków UE projektu
CCH FEVER (Crimean Congo Hemorrhagic Fever; modern approaches to diagnostics, surveillance, prevention, therapy and preparedness) było opracowanie skutecznych narzędzi do diagnozowania, kontrolowania i powstrzymywania rozprzestrzeniania się tej wysoce zakaźnej choroby.
Naukowcy opracowali testy diagnostyczne oraz narzędzia monitorujące, które pozwolą na przewidywanie rozprzestrzeniania się epidemii CCHFV w Europie i krajach sąsiadujących. W ramach projektu opracowano także potencjalne nowe szczepionki przeciwko CCHFV oraz nowe metody prowadzenia badań przesiewowych nowych środków przeciwwirusowych.
Zespół projektu CCH FEVER stworzył sieć ekspertów z Europy, Azji, USA i Afryki specjalizujących się w dotychczas wąskiej dziedzinie badań o ograniczonym potencjale badawczym. Zespół zgromadził również globalne zasoby w celu stworzenia biobanku próbek klinicznych oraz bazy danych klinicznych, laboratoryjnych i kontrolnych.
CCHF to nowa choroba przenoszona przez wektory o potencjale epidemicznym, zatem wiedza wytworzona w ramach projektu ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. Projekt CCH FEVER może zapewnić lokalnym i europejskim władzom odpowiedzialnym za zdrowie publiczne narzędzia niezbędne do zapobiegania przyszłym epidemiom i monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa.