Coroczne wydatki państw europejskich na służbę zdrowia związane ze stanami patologicznymi u noworodków, stanowiącymi poważne zagrożenie dla mózgu, sięgają obecnie miliardów euro. Niestety, obecne praktyki i sprzęt w tej dziedzinie medycyny są dalekie od ideału.
Lepsze techniki monitorowania pracy mózgu w sektorze ochrony zdrowia
mogłyby znacząco poprawić wyniki leczenia i ograniczyć wydatki służby
zdrowia, w szczególności te długoterminowe. Trzyletni, finansowany przez
UE projekt BRADIMO (Brain diagnostics and monitoring in early neonatal
period (BraDiMo)) miał na celu przyspieszyć rozwój badań nad noworodkami
i uzyskać wiedzę ekspercką, którą następnie można byłoby przenieść na
zastosowania rynkowe.
Badacze z projektu ustanowili pierwszy w Finlandii ośrodek badań klinicznych nad mózgiem malucha —
ośrodek BABA. Ośrodek jest prowadzony przez Szpital Pediatryczny Helsińskiej Kliniki Centralnej i już zyskał międzynarodową renomę.
Projekt BRADIMO sfinansował też szkolenia w największym ośrodku badań nad noworodkami w Australii, Ośrodku Badań Okołoporodowych PRC, i roczną wymianę w instytucji prowadzącej projekt w Finlandii. Inicjatywa obejmuje bezcenne umiejętności w dziedzinie metod badania noworodków i przenoszenia wyników na zastosowania rynkowe.
Podczas pierwszych dwóch lat projektu naukowcy uczestniczyli w dużym badaniu na zwierzętach, w którym modelem badawczym były prosięta urodzone przedwcześnie lub terminowo. Zespół zastosował połączenie badania EEG i czynnościowego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, aby przeprowadzić pierwsze tego rodzaju badania fantomowe na modelach noworodka w skali 1:1. To doświadczenie może w przyszłości zostać wykorzystane do rejestrowania aktywności mózgu noworodków.
Prace projektu BRADIMO przedłużono przy współpracy z Institutem Badań Medycznych w Queensland, gdzie naukowcy zastosowali zaawansowane koncepcje matematyczne zachowania systemu bezskalowego do analizy danych. Analizy ujawniły nowe markery do diagnozy, monitorowania i leczenia zamartwicy u noworodków.
Wyniki zostały opublikowane w pięciu prestiżowych czasopismach i nakreśliły nowe ścieżki analizy sygnału metodami neuronauki obliczeniowej. Dalsze badania niewątpliwie przyniosą przełomowe wyniki, takie jak określenie biomarkerów pierwszego dnia na podstawie rutynowych sygnałów EEG w mózgu wcześniaka.
Współpraca z uczelniami i przemysłem zapewniła dostęp do praktycznej wiedzy eksperckiej w dziedzinie wprowadzania wyników badań na rynek i ochrony własności intelektualnej. Działania projektu przyczyniły się do budowania wiedzy i umiejętności oraz rozwoju międzynarodowych badań nad mózgiem noworodka.
W ostatnim roku projektu opublikowano 14 artykułów na łamach renomowanych czasopism naukowych. Dalszych 10 do 15 artykułów zostanie złożonych do publikacji w równie prestiżowych czasopismach w nadchodzącym roku.