Wyjaśnianie zjawiska zwapnienia tętnic

Europejscy uczeni badają poważną chorobowość związaną z zapaleniem, zwapnienie tętnic. Ich odkrycia mogą pomóc zmniejszyć zapadalność na choroby, które wiążą się z niedrożnością tętnic, w tym choroby sercowo-naczyniowe.

Zwapnienie tętnic jest poważnym powikłaniem choroby zapalnej, powodowanym przez odkładanie wapnia wzdłuż ścianek tętnic. Poważnie upośledza to możliwości regeneracyjne pewnych komórek, co w rezultacie powoduje wazokonstrykcję, zmniejszoną elastyczność ścian naczyń krwionośnych i zmniejszony przepływ krwi. To z kolei może prowadzić do choroby sercowo-naczyniowej, końcowego stadium choroby nerek lub choroby tętnic obwodowych.

Głównym celem finansowanego przez UE projektu ACAR (Arterial Calcification & Arterial Regeneration ‘ACAR’) jest identyfikacja biomarkerów zwapnienia w komórkach mięśni gładkich naczyń krwionośnych oraz zbadanie regeneracyjnych możliwości śródbłonkowych komórek progenitorowych (EPC). Z perspektywy terapeutycznej, uczeni zamierzają przebadać wpływ witaminy K i selenu na wapnienie oraz ocenić ekspresję biomarkerów na komórkach EPC.

Podczas pierwszego etapu projektu ACAR jego uczestnicy utworzyli laboratorium kultur komórkowych w swej macierzystej placówce. Wyposażono je we wszystkie konieczne linie komórkowe i odczynniki. Stworzono m.in. testy na bazie kultur EPC z komórek pobranych od pacjentów cierpiących na chorobę tętnic obwodowych i osób zdrowych w ramach kontroli. Znaczną część prac poświęcono na ukończenie protokołów roboczych i standardowych procedur działania.

Doświadczenia na modelach zwierzęcych ujawniły biomarkery biorące udział w wapnieniu, lecz niewiele o nich wiadomo w przypadku ludzi. Badacze z projektu ACAR planują zbadać dwa mechanizmy wapnienia, tj. stres warfarynowy i oksydacyjny. Warfaryna jest antykoagulantem i indukuje wapnienie w pewnych komórkach, podczas gdy stres oksydacyjny znany jest z uczestnictwa w różnych mechanizmach komórkowych, włączając w to wapnienie.

Reasumując, badanie ACAR powinno pomóc w odkryciu mechanizmów wapnienia tętnic i w identyfikacji związanych z tym biomarkerów w komórkach człowieka. Co istotne, dzięki niemu mogą powstać interwencje, znajdujące również zastosowanie w przypadku innych chorób zapalnych.

opublikowano: 2016-01-28
Komentarze


Polityka Prywatności