Zatrzymanie malarii

Międzynarodowe stowarzyszenie umożliwiło połączenie sił w celu integracji wysiłków badawczych na całym świecie, aby stworzyć lek na malarię.

Malaria pozostaje jednym z największych zabójców na świecie, istnieje więc pilne zapotrzebowanie na nowatorskie leczenie lub skuteczną szczepionkę. Sukces jest w wysokim stopniu zależny od koordynacji wysiłków badawczych i rozpowszechnienia innowacji na globalną skalę.

Finansowany przez UE projekt EVIMALAR (Towards the establishment of a permanent European virtual institute dedicated to malaria research (EVIMalaR)) był owocem międzynarodowej współpracy 89 uczestników z Europy, Indii, Australii i Afryki. Połączyli oni swą wiedzę ekspercką, aby badać różne aspekty tej choroby.

Z perspektywy badawczej skupiono się na biologii molekularnej i komórkowej malarii, oraz jej oddziaływaniach zarówno z gospodarzem jak i żywicielem pośrednim. Wyjaśnienie mechanizmów, dzięki którym pasożyt porusza się, rozpoznaje i dokonuje inwazji żywiciela pośredniego, jest kluczowe dla wymyślenia strategii blokowania tych procesów. Aby lepiej opisać genom pasożyta, naukowcy skorzystali też z podejścia biologii systemów i modelowania.

Dodatkowy wysiłek skoncentrowano na patogenezie malarii i mechanizmach odporności. Zidentyfikowano istotną rolę dzieci nadwrażliwych w obciążeniu chorobą na całym świecie, co nakłoniło interesariuszy do przedsięwzięcia specjalnych środków przeciwdziałania i kontroli.

Uczyniono wyraźny postęp w zakresie wszystkich tematów badawczych i odkryto nowe potencjalne szczepionki. Uczestnicy projektu chcieli zwiększyć praktyczny charakter projektu poprzez oddziaływanie z małymi i średnimi przedsiębiorstwami w celu usprawnienia tworzenia leków i szczepionek.

Działalność popularyzatorska objęła publiczne programy i narzędzia edukacyjne jak również przekazywanie informacji innym naukowcom. Ustanowienie wirtualnego instytutu badań nad malarią powinno pomóc w utrzymaniu wysiłków badawczych skierowanych w tę stronę oraz w budowie międzynarodowego instytutu badań nad malarią.

opublikowano: 2016-01-11
Komentarze


Polityka Prywatności