Schorzenia ciężarnych wpływają na zdrowie dzieci

Środowisko w łonie matki pełni kluczową rolę w rozwoju płodowym. Skupiając się na parametrach epigenetycznych i metabolicznych, naukowcy europejscy pracują nad wyjaśnieniem ich wpływu na rozwój embrionalny oraz polepszeniem ogólnego stanu zdrowia ludzi.

Coraz więcej dowodów sugeruje, że wczesne zdarzenia w okresie zapłodnienia i zagnieżdżenia są bardzo istotne dla rozwoju zarodka, a w dalszej perspektywie, zdrowia oraz długości życia. Oprócz cukrzycy i otyłości u matki stwierdzono też, że techniki wspomaganego rozrodu (ART) powiązane są ze zmianami genetycznymi i zaburzeniami imprintingu genetycznego.

Badacze finansowanego przez UE projektu EPIHEALTH (Linking perturbed maternal environment during periconceptional development, due to diabetes, obesity or assisted reproductive technologies, and altered health during ageing) zajmują się wpływem środowiska w łonie matki na rozwój płodu, z uwzględnieniem stanu metabolicznego.

Badacze ocenili mikromacierzowe bazy danych, uzyskane ze stadium ludzkiej blastocysty, dotyczące ekspresji różnicowej ważnych genów rozwojowych, jak również szlaków sygnalizacyjnych kluczowych w programowaniu rozwoju.

Przeprowadzona została analiza bioinformatyczna zestawów danych od pacjentów urodzonych przez matki z cukrzycą lub przy użyciu ART, aby stwierdzić istotność tych szlaków, jeśli chodzi o zdrowie i długość życia.

Badania nad królikami z cukrzycą ujawniły zmiany metaboliczne o charakterze cukrzycopodobnym i zmiany sygnalizacji insulinowej u zarodków w stadium blastocysty, powodujące opóźnienia rozwojowe. Na bardzo wczesnych etapach rozwoju występowały u płodów modyfikacje białek. Pierwotne obserwacje mysich modeli ART sugerują, że zaawansowany wiek oocytu wpływa na rozwój płodu i takie potomstwo ma tendencje do szybszego wzrostu.

Znaczna część badań projektu EPIHEALTH jest poświęcona związanym z kasetą Krüppela białkom (KRAB) z motywem palców cynkowych, rodzinie represorów transkrypcji. W szczególności badana jest ich rola we wczesnych rozwojowych zdarzeniach epigenetycznych. Podczas projektu przeprowadzono między innymi nowatorskie, całogenomowe mapowanie miejsc wiązania palców cynkowych białek KRAB. Wyniki zostaną porównane z danymi z analizy metylacji u osób w wieku od 20 do 104 lat.

U wielu długowiecznych osób (LLI) po 90 roku życia choroby związane z wiekiem nie występują lub pojawiają się z opóźnieniem. Badacze projektu EPIHEALTH ustanowili bank krwi LLI, aby porównać profile epigenetyczne takich osób.

Konsorcjum EPIHEALTH dostarczy bezprecedensowej wiedzy na temat roli środowiska matczynego podczas rozwoju embrionalnego oraz różnorodności biologicznej ludzi pod względem zdrowia i zapadalności na choroby. Te odkrycia mogą być wykorzystane do poprawy zdrowia przyszłych pokoleń i wydłużenia średniej długości życia.

opublikowano: 2015-12-14
Komentarze


Polityka Prywatności