Działania na rzecz badań nad przewlekłą chorobą nerek

Böyrək sisti
Böyrək sisti
By Afag Azizova (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Przewlekła choroba nerek (PChN) to wyniszczająca choroba, która dotyka ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Już teraz stanowi ona obciążenie dla budżetów służby zdrowia, a oczekuje się, że zachorowalność wzrośnie wraz z epidemią powiązanych chorób, takich jak otyłość, nadciśnienie i cukrzyca.

PChN jest chorobą postępującą, w której dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń nerki i utraty jej funkcji. W większości przypadków chorzy nie mają świadomości, że cierpią na PChN, przynajmniej do pewnego etapu rozwoju choroby.

Projekt IKPP (Postdoctoral program in integrative kidney physiology and pathophysiology) został zainicjowany głównie w odpowiedzi na zapotrzebowanie na politykę służby zdrowia nakierowaną na wczesne rozpoznawanie i leczenie PChN oraz koordynację działań na poziomie europejskim.

Korzystając z wieloletnich, silnych tradycji badań nad nerkami w Szwajcarii, inicjatywa UE zgromadziła wiodących specjalistów z dziedziny nefrologii klinicznej i doświadczalnej, aby utworzyć nowy program studiów podoktorskich na uniwersytetach szwajcarskich.

Międzynarodowy program stypendialny dotyczący zintegrowanej fizjologii i patofizjologii nerki (IKPP) został skierowany do stypendystów z Europy. Działa on na rzecz zwiększania świadomości nerkowego układu homeostazy i bardziej zintegrowanego myślenia o nim. Nowy krajowy program zwiększa ogólnoeuropejską mobilność i dostęp do szkoleń prowadzonych przez doświadczonych badaczy. Stypendyści uzyskali też szkolenia z komunikacji i zarządzania, co dodatkowo wspomoże pomyślny rozwój ich karier.

Na wstępnym etapie (lata 2010-2013) do IKPP zrekrutowano 18 stypendystów – 12 kandydatów z pierwszego zaproszenia do składania wniosków na jesieni 2010 i 6 z drugiej edycji na wiosnę 2011 roku. Kolejnych czterech stypendystów zrekrutowano podczas trzeciej edycji wiosną 2012 roku. Spośród wszystkich 22 stypendystów 19 ukończyło indywidualne projekty badawcze w ramach programu IKPP. Komisja Europejska zgodziła się dofinansować kolejne stypendia w ramach projektu IKPP 2.

IKPP zapewni Europie nowe pokolenie badaczy specjalizujących się w nefrologii, co stanowi ogromny wkład w europejską przestrzeń badawczą (EPB). Ostatecznym celem jest zwalczanie epidemii PChN poprzez poznanie mechanizmów prawidłowego i zaburzonego funkcjonowania nerek.

opublikowano: 2015-11-18
Komentarze


Polityka Prywatności