Opieka paliatywna poprawia jakość życia śmiertelnie chorych pacjentów i ich rodzin. EURO IMPACT, finansowany ze środków projekt programu Marie Curie (7PR), poświęcony był opracowaniu ram szkoleń w zakresie edukacji i badań dla europejskich badaczy zajmujących się opieką paliatywną, aby pomóc im w prowadzeniu wysokiej jakości badań, dostarczających danych naukowych niezbędnych do świadczenia opieki na wysokim poziomie.
Projekt "European intersectorial and multi-disciplinary palliative care research training" (
EURO IMPACT)
ma za zadanie przeszkolić międzynarodowy zespół badaczy, aby
monitorowali jakość opieki paliatywnej i identyfikować narzędzia do jej
udoskonalania. Naukowcy uczestniczący w projekcie przechodzą szkolenia
przez sieć europejskich ośrodków doskonałości w dziedzinie opieki
paliatywnej. Brali oni udział w szeregu kursów, nowo opracowanych
szkoleniach obejmujących całą sieci (np. współpraca multidyscyplinarna,
szkolenia medialne, działania promocyjne, pisanie wniosków o granty oraz
etyka) oraz szkoleniach praktycznych dotyczących indywidualnych
projektów badawczych w co najmniej dwóch instytutach partnerskich. We
współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na rzecz Opieki Paliatywnej
opracowano wspólny zbiór założeń szkoleniowych dla doktorantów
zajmujących się opieką paliatywną.
Projekty badawcze ujęto w trzy programy badawcze, poświęcone najnowszym osiągnięciom w opiece paliatywnej w Europie, pacjentom i chorobą nowotworową i bez niej oraz działaniom informacyjnym, mającym wpływać na politykę i praktykę opieki paliatywnej. W ramach jednego z programu dokonano przeglądu poszczególnych raportów krajowych dotyczących rozwoju opieki paliatywnej oraz zaktualizowano raporty z krajów ubogich. W programach dotyczących monitorowania i poprawy opieki paliatywnej wykorzystano przeglądy piśmiennictwa oraz szereg narzędzi populacyjnych w celu określenia obszarów wymagających poprawy opieki paliatywnej w Europie. W różnych sytuacjach związanych z opieką nad osobami umierającymi możliwa jest poprawa procesów opieki, takich komunikacja i informacja, zaawansowane planowanie opieki, zaangażowanie rodziny, dostęp do opieki specjalistycznej, opieka świadczona zgodnie z preferencjami pacjenta, a także ocena i kontrolowanie skuteczności opieki. Ustalenia te odnoszą się do chorych na raka, ale również do osób starszych i ludzi cierpiących na inne schorzenia, takie jak demencja.
Przeprowadzone na zakończenie prac działania informacyjne miały na celu poprawę praktyki opieki paliatywnej i obejmowały narzędzia umożliwiające lepszą ocenę skuteczności opieki. Ich owocem są także ważne zalecenia dotyczące włączenia założeń opieki paliatywnej do głównego nurty polityki zdrowotnej i społecznej w Europie. Przy współpracy z autorami z całego świata w 2015 r. w ramach projektu EURO IMPACT przygotowana zostanie książka pt. "Palliative care for older people: a public health perspective" (Opieka paliatywna dla osób starszych: z perspektywy zdrowia publicznego). Autorzy przyjrzą się z perspektywy zdrowia publicznego wyzwaniom stawianym przez starzenie się społeczeństwa strukturom opieki społecznej i zdrowotnej w wielu krajach. Książka ukazuje wartość związaną z opieką paliatywną, opisuje aktualny stan badań prowadzonych na świecie i innowacyjne rozwiązania w tym zakresie, a na zakończenie zawiera porady dla polityków i decydentów, umożliwiające poprawę dostępności i jakości opieki paliatywnej dla osób starszych.