Projekt
SURE (Supporting the use of research evidence (SURE) for policy in African health systems) z założenia miał się opierać na współpracy. Jego celem było rozbudowywanie i wspieranie takich inicjatyw, jak EVIPNet w Afryce, ZAMFOHR w Zambii i REACH we Wschodniej Afryce.
Prace prowadzone w ramach projektu miały wzmocnić proces opartego na sprawdzonych danych podejmowania decyzji politycznych poprzez partnerstwo pomiędzy twórcami polityki, badaczami i społeczeństwem obywatelskim.
Projekt SURE poddał ocenie skuteczność kilku komplementarnych strategii. Strategie te dotyczyły przyjaznego dla użytkownika dostępu do informacji, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji związanych z wynikami badań i z tworzeniem polityki, mechanizmów szybkiej reakcji, pozwalających dostarczać politykom potrzebnych informacji na czas, forów dla polityków i badaczy oraz metod udostępniania wyników badań ogółowi społeczeństwa.
Uczestnikom projektu udało się opracować około 35 opartych na sprawdzonych danych informatorów politycznych opisujących najważniejsze dla polityki kwestie w sposób przystępny dla przeciętnego użytkownika. Publikacje te zostały ocenione przez partnerów dialogu politycznego z Afryki.
W krajach takich jak Burkina Faso czy Uganda, działają już systemy szybkiej odpowiedzi umożliwiające szybki kontakt z twórcami polityki. W Kamerunie i Zambii systemy te przeszły także testy pilotażowe i zostały zoptymalizowane.
Innym ważnym osiągnięciem było założenie dwóch stron internetowych do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji: meta-wyszukiwarki
EVIPNet Virtual Health Library i bazy danych
PDQ-Evidence. Zapewniają one szybki i łatwy dostęp do dowodów z danych pochodzących z istotnych dla polityki badań dotyczących systemów służby zdrowia. Ponadto w ramach projektu SURE zorganizowano warsztaty, staże i inne działania na rzecz budowania kompetencji, aby wspierać skuteczne wykorzystanie danych z badań.
Zasoby opracowane w trakcie trwania projektu SURE skompilowano w poradnikach i materiałach wideo, które udostępniono jako pakiet na stronie projektu. Wraz z sieciami EVIPNet i REACH projekt tworzy masę krytyczną wiedzy eksperckiej na temat skutecznego wykorzystania dowodów naukowych w podejmowaniu decyzji dotyczących opieki zdrowotnej. Co więcej, zasoby i narzędzia projektu SURE są uniwersalne i mogą być wykorzystane w rejonach innych niż afrykańskie.
W krajach o niskim i średnim przychodzie odsetek zgonów jest o wiele większy w porównaniu do krajów rozwiniętych. Dzięki projektowi SURE dostęp do systemów opieki zdrowotnej został ułatwiony i stał się bardziej sprawiedliwy. W krajach o niskim i średnim dochodzie poziom zdrowia wzrósł, co przyczyniło się do poprawy jakości życia.