Unijny zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach wpłynie na wszystkie
produkty kosmetyczne oraz produkty do higieny osobistej, od kosmetyków
do makijażu po mydła i pasty do zębów. Istnieje zatem zapotrzebowanie na
nowe metody badania toksyczności kosmetyków, bez stosowania testów na
zwierzętach.
Celem projektu
NOTOX (Predicting long-term toxic effects using computer models based on systems characterization of organotypic cultures), finansowanego ze środków UE, jest opracowanie nowych metod opartych na hodowli komórek i modelowaniu komputerowym, aby zastąpić testy na zwierzętach w badaniu długoterminowej toksyczności. W projekcie NOTOX ma powstać szereg metod doświadczalnych i obliczeniowych umożliwiających ocenę toksyczności kosmetyków lub dowolnych innych substancji u ludzi.
Uczestnicy inicjatywy NOTOX przygotowali już system HepaRG służący do hodowania trójwymiarowych "organów" przedstawiających ludzką wątrobę. Przy pomocy tego modelu komórkowego badacze przeprowadzili pierwsze testy toksyczności, monitorując zmiany biologiczne i strukturalne komórek wątroby.
W projekcie połączono model HepaRG z innymi rodzajami komórek, aby uzyskać dokładniejszy obrazy systemu biologicznego. Dalsze prace mające na celu poprawę dokładności HepaRG skupiają się na trójwymiarowej strukturze tkanek na poziomie komórkowym.
Zgromadzono także dane na temat działań niepożądanych pochodzących z dużej liczby systemów eksperymentalnych. Dane te są wykorzystywane w modelach długoterminowej toksyczności wraz z danymi pochodzącymi z różnych analiz genomowych, proteomicznych i transkryptomowych.
Alternatywne metody badania bezpieczeństwa kosmetyków będą miały duże znaczenie dla branży kosmetycznej, chemicznej i farmaceutycznej. Co najważniejsze, przyczynią się one do wyeliminowania testów na zwierzętach w przemyśle kosmetycznym.