Hełm elektrodowy do diagnozy urazów mózgu

Urazowe uszkodzenie mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie, a mimo to nadal brakuje technologii umożliwiającej szybką diagnozę i leczenie, koniecznej do poprawy rokowań. Nowoczesny hełm diagnostyczny, stosowany w miejscu sprawowania opieki nad pacjentem ma to zmienić.

W samej tylko Unii Europejskiej hospitalizowanych jest 1,2 milionów obywateli rocznie, z których 50 000 umiera. Jest to duży problem szczególnie wśród nastolatków i młodych dorosłych, których życie zmienia się na zawsze. Ponieważ mózg determinuje wszystko, co robimy oraz kim jesteśmy, urazowe uszkodzenie mózgu uszkadza nie tylko funkcje, takie jak chód i mowa, ale także osobowość i temperament.

Chociaż wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe dla zdrowia pacjenta, aktualnie brakuje obiektywnych metod diagnozowania urazowego uszkodzenia mózgu na wczesnym etapie lub na miejscu wypadku. Przy wsparciu funduszy europejskich, uruchomiony został projekt EMEREEG z myślą o zmianie tej sytuacji. Nowa technologia wykorzystuje dwie nieinwazyjne metody diagnozowania urazowego uszkodzenia mózgu przy pomocy przenośnego, uniwersalnego hełmu. Adresatami tej technologii są służby ratownicze, medycyna zdalna, szpitale i centra rehabilitacji. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy trwania projektu, naukowcy zdefiniowali wymogi systemowe oraz porównali projekty koncepcyjne.

Techniki, takie jak elektroencefalografia ilościowa (qEEG) i przezczaszkowa stymulacja elektryczna o wysokiej rozdzielczości (HD-TES) pozwolą wykrywać zmiany stanu i dynamiki mózgu. W urządzeniu wykorzystano rozmieszczenie elektrod w próżni, co zwiększa dokładność pomiarów. Program do analizy danych szybko przetwarza dane i stawia automatycznie diagnozę.

W systemie wykorzystano również tablet do kontroli i magazynowania danych oraz graficzny, internetowy interfejs użytkownika zdolny do bezprzewodowego przesyłania danych. To umożliwi służbom ratowniczym dostęp do specjalistycznego wsparcia za pośrednictwem medycyny zdalnej oraz pozwoli na konsultacje z neurologiem, który będzie mógł zatwierdzić diagnozę i zlecić leczenie.

Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że utrata przytomności pacjenta lub konieczność przeprowadzenia sedacji na miejscu wypadku utrudniają diagnozę w badaniu kognitywnym, a techniki bardziej wyrafinowane są drogie i skomplikowane oraz wymagają specjalistycznego wsparcia. Przenośny hełm wykorzystujący techniki qEEG i HD-TES umożliwi przeprowadzenie szybkiego badania neurologicznego na miejscu wypadku, przyspieszając w ten sposób podjęcie leczenia i poprawiając jego wyniki.

Rezultaty już zostały opublikowane i przedstawione podczas międzynarodowej konferencji Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) na temat systemów, człowieka i cybernetyki w 2014 roku. Wraz z komercjalizacją, projekt EMEREEG poprawi opiekę ratownictwa medycznego i jakość życia pacjentów po urazowym uszkodzeniu mózgu, szczególnie pacjentów żyjących w odległych obszarach wiejskich o gorszej dostępności usług medycznych. Oczekuje się, że zyski małych i średnich przedsiębiorstw zaangażowanych we wdrażanie tej technologii na rynku, podobnie jak zatrudnienie w nich, wzrosną.

opublikowano: 2015-08-05
Komentarze


Polityka Prywatności