Nowe metody leczenia migotania przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęściej obserwowaną arytmią serca w populacji europejskiej: zachorowalność sięga 2%. Opracowanie metod wczesnej diagnozy i skuteczniejszego leczenia tego zaburzenia przełoży się na miliardowe oszczędności w wydatkach na leczenie.

Oczekuje się, że z powodu starzenia się populacji europejskiej zapadalność na arytmię, która już teraz dotyka milionów osób, będzie jeszcze większa. Chorzy na migotanie przedsionków są w grupie podwyższonego ryzyka udaru, niewydolności serca, hospitalizacji i śmiertelności. Wprawdzie zapadalność na migotanie przedsionków wzrasta z wiekiem, jednak może ono występować też u osób młodych z predyspozycjami genetycznymi.

Migotanie przedsionków może mieć różne przyczyny i ustalenie, jakie konkretnie mechanizmy należy korygować w ramach terapii, pozostaje wyzwaniem. Obecne metody leczenia tej arytmii to między innymi podawanie leków przeciwarytmicznych. Wczesna diagnoza ułatwia leczenie i zwiększa jego skuteczność.

Projekt "The European network for translational research in atrial fibrillation" (EUTRAF) powstał, aby zbadać przyczyny, progresję i leczenie migotania przedsionków. Cele naukowe projektu to poszerzenie wiedzy na temat migotania przedsionków oraz odkrycie nowych biomarkerów leków. Ustanowiono sieć centrów doskonałości w dziedzinie badań klinicznych oraz firm prywatnych, aby osiągnięcia naukowe znajdowały przełożenie na narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne.

Projekt EUTRAF ustanowiono na pięć lat do listopada 2015 roku.

Czynione są stałe postępy w kierunku osiągnięcia ambitnego zadania, jakim jest opracowanie technik w pełni zautomatyzowanej analizy elektrogramów pod kątem wykrywania migotania, innowacyjnych metod leczenia oraz nieinwazyjnych narzędzi diagnostycznych.

Naukowcy badają komórkowe i molekularne mechanizmy związane z migotaniem przedsionków, identyfikując mające zastosowanie w przyszłych terapiach kanały jonowe i transportery oraz walidując takie zastosowanie. Badania na modelach zwierzęcych dotyczą ochronnego działania estrogenu, regulacji przepływu krwi przez przedsionek i identyfikacji czynników genetycznych warunkujących migotanie przedsionków, aby móc określić cele innowacyjnych terapii.

Badania przedkliniczne obejmowały pomiary włóknienia poprzez ocenę elektrogramów, nacieków tłuszczowych w przedsionkach i obrazów uzyskanych metodą tomografii komputerowej. Na podstawie złożonych parametrów przedsionka określanych elektrokardiograficznie lekarze mogą coraz lepiej przewidywać wynik leczenia metodą ablacji cewnikowej. System komputerowy wspomagający decyzje lekarzy pomoże im też przewidywać konsekwencje migotania przedsionków, takie jak udar i zatorowość, oraz zapobiegać im.

Oczekuje się, że projekt nie tylko poprawi wyniki leczenia dzięki wcześniejszemu rozpoznawaniu i leczeniu migotania przedsionków, lecz również obniży koszty generowane przez tą chorobę.

opublikowano: 2015-07-24
Komentarze


Polityka Prywatności