Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NSW) przypomina alkoholową chorobę wątroby, lecz jest powodowane przez nadmierne odkładanie się tłuszczu w wątrobie. Może to prowadzić do zapalenia, uszkodzenia wątroby oraz w skrajnych przypadkach do marskości.
Finansowany przez UE projekt "The role of intestinal microflora in non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD)" (
FLORINASH) zajmuje się rolą mikroflory jelitowej w patogenezie NAFLD. Badanie ma na celu między innymi ulepszenie diagnozowania i określania rokowań poprzez użycie nowatorskich markerów metabolicznych, jak również identyfikację nowych celów terapeutycznych. Badacze skupili się na procesach biologicznych i mechanizmach oddziaływania mikrobiomu jelitowego z gospodarzem.
W tym kontekście zespół pozyskał próbki biologiczne od kohorty pacjentów cierpiących na NSW, otyłość i insulinooporność o różnym nasileniu. Przeprowadzono analizy tych próbek używając technik metabolomiki, metagenomiki oraz proteomiki, aby uzyskać podstawowe informacje o etiologii molekularnej NSW. Szczególny nacisk położono na stres retikulum endoplazmatycznego, zapalenie zależne od TNFa oraz szlaki lipogeniczne.
Informacje uzyskane na drodze badań omicznych wykorzystano do walidacji zidentyfikowanych molekuł w modelach zwierzęcych. Aby zrozumieć rolę mikrobiomu w powstawaniu NSW skolonizowano jelita myszy ludzkim mikrobiomem od pacjentów cierpiących na NSW o rożnym stopniu nasilenia. Badania nad tymi myszami są w toku.
W celu tworzenia terapii konsorcjum korzysta z modelowania bioinformatycznego, aby projektować innowacyjne leki przeciwko celom molekularnym zaangażowanym w zapalenie i lipogenezę. Skuteczność terapeutyczna tych leków będzie testowana na zwierzęcych modelach NSW.
Reasumując, działalność i wyniki badania FLORINASH powinny poszerzyć naszą wiedzę o wcześniej nieodkrytych zależnościach między mikrobiomem jelitowym a NSW. Z klinicznego punktu widzenia odkryte biomarkery powinny poprawić czułość i dokładność diagnozowania NSW, a opracowane nowatorskie interwencje powinny zwiększyć skuteczność terapii i profilaktyki tej choroby.