Wczesne wykrywanie choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego, powodującą demencję oraz zaburzenia poznawcze. Finansowani przez UE naukowcy przeprowadzili obrazowanie czynnościowe w celu zbadania zmian w sieciach neuronowych mózgu, które są związane z upośledzeniem pamięci.

Akumulacja amyloidów w mózgu jest kojarzona z chorobą Alzheimera, jednak amyloidy występują również u wielu osób nieodbiegających od norm klinicznych. Uczestnicy projektu MCI_AD PIB-PET_FMRI porównali dane pozyskane metodą obrazowania układu nerwowego od osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, pacjentów z chorobą Alzheimera oraz zdrowych osób starszych. Miało to na celu wyjaśnienie patobiologii choroby Alzheimera.

Wśród technik obrazowania układu nerwowego stosowanych w celu skojarzenia funkcji pamięci z gromadzeniem amyloidów wymienić można funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) oraz pozytonową tomografię emisyjną z zastosowaniem markera Pittsburgh compound B (PIB-PET). Dane uzyskane z obrazowania tylno-przyśrodkowej części kory mózgowej wykorzystano do badań nad upośledzeniami pamięci podczas wykonywania zadań związanych z kojarzeniem imion i nazwisk z twarzami.

Analiza wykazała, że nietypowa funkcjonalna odpowiedź neuronalna wystąpiła nie tylko u pacjentów z chorobą Alzheimera i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, ale również u osób starszych bez zaburzeń kognitywnych, u których odnotowano wysokie poziomy amyloidów. Badanie funkcji pamięci przy użyciu technik PIB-PET oraz fMRI może w związku z tym okazać się skutecznym narzędziem stosowanym we wczesnej diagnostyce w celu odróżnienia normalnych procesów starzeniowych od patologicznych procesów neurodegeneracyjnych.

Wczesne wykrywanie nieprawidłowości oraz zastosowanie terapii u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi oraz u osób, u których ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera jest wysokie, może opóźnić wystąpienie objawów choroby Alzheimera. Pozwoliłoby to znacząco zwiększyć wydajność pracy oraz jakość życia tych osób. Wyniki projektu mogą okazać się kluczem do identyfikowania zmian w mózgu decydujących o podatności na chorobę Alzheimera i mogą znaleźć zastosowanie w warunkach klinicznych.

opublikowano: 2015-04-27
Komentarze


Polityka Prywatności