Przyspieszona diagnostyka raka

Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Realizacja wysokoprzepustowych rozwiązań w zakresie analizy obrazu raka prostaty powinna poprawić ogólną dokładność i prędkość diagnozowania.

Histopatologia to tradycyjna metoda stosowana do diagnozowania i stopniowania różnych typów nowotworów. Jest to jednak pracochłonna i niskoprzepustowa technika, która w pełni opiera się na subiektywnej adnotacji licznych próbek tkanki.

Dlatego niezbędne są szybsze alternatywy, które pojawiają się w formie analiz obrazu cyfrowego. Kombinacja ręcznych i cyfrowych adnotacji doprowadziła do stworzenia bibliotek obrazów w różnych sektorach akademickich i przemysłowych na całym świecie.

Aby w pełni wykorzystać prędkość analiz cyfrowych w diagnostyce raka, należy w trybie pilnym usprawnić ten proces i udostępnić zestaw uniwersalnych narzędzi do integracji i pozyskiwania danych. Wysokosprawne narzędzia obliczeniowe powinny umożliwić integrację licznych bibliotek i eksploatację istniejącej wiedzy.

W tym kontekście, w finansowanym przez UE projekcie FAST-PATH powstaną narzędzia, które umożliwią cyfrowy obieg danych patologicznych. Wykorzystując platformę internetową, konsorcjum zintegruje zasoby cyfrowe w dziedzinie patologii i powiązane adnotacje ręczne.

Obecnie kryteria rozróżniania między potencjalnie śmiertelnymi typami raka a nowotworami niezłośliwymi nie są do końca jasne. Choć jako wskaźnik agresywności nowotworu z powodzenie stosowany jest system Gleasona, jest to proces czasochłonny. Wykrycie swoistego antygenu sterczowego zrewolucjonizowało badania przesiewowe w zakresie nowotworu tego gruczołu, jednak obecnie kojarzone jest z naddiagnostyką.

Aby zlikwidować te niedociągnięcia, usprawnić i przyspieszyć diagnostykę raka prostaty, zespół FAST-PATH wykorzysta wieloskładnikowe biomarkery immunohistochemiczne. W bliskiej współpracy z partnerami przemysłowymi, badacze przystąpili do opracowania i walidacji nowatorskich biomarkerów prostaty, a jednocześnie rozwiązań obliczeniowych do szybkich i ilościowych analiz danych immunohistochemicznych.

Zaproponowane zautomatyzowane i wysokosprawne technologie koncentrują się na kluczowych aspektach patologii raka prostaty. Włączenie ich do prac zespołu FAST-PATH powinno znacząco zwiększyć dokładność diagnostyki raka prostaty, pomóc uniknąć zbędnego leczenia zdrowych pacjentów i zmniejszyć śmiertelność związaną z chorobą nowotworową.

opublikowano: 2015-04-22
Komentarze


Polityka Prywatności