Badania translacyjne nad naczyniami krwionośnymi
W ramach projektu finansowanego ze środków UE rozszerzono multidyscyplinarne sieci podmiotów zajmujących się technologiami badawczo-rozwojowymi, aby lepiej poznać i leczyć choroby naczyń krwionośnych.
W projekcie "Translational science for vascular inflammation and remodelling" (TRANSVIR) realizowano program szkoleniowy i utworzono europejską sieć w dziedzinie badań translacyjnych nad naczyniami krwionośnymi. Badania translacyjne to multidyscyplinarna praktyka mająca na celu połączenie badań naukowych z przemysłowymi.
Projekt miał przede wszystkim na celu stworzenie międzynarodowego multidyscyplinarnego programu badań translacyjnych w dziedzinie zapalnych chorób naczyń, wspieranie współpracy między biologią, badaniami klinicznymi i badaniami stosowanymi oraz realizację programu szkoleniowego dla początkujących badaczy (ESR) i doświadczonych badaczy (ER). Założeniem programu szkoleniowego jest przygotowanie badaczy do pracy na uczelniach lub w przemyśle.
Na początku realizacji projektu w sieci TRANSVIR znajdowało się 11 ESR, w większości z UE, oraz 1 ER, 4 instytucji akademickich i 2 partnerów przemysłowych. Sieć realizowała rygorystyczne szkolenia w jednej z dyscyplin badań translacyjnych, szersze szkolenia w badaniach translacyjnych, ukierunkowany program szkoleniowy z zakresu umiejętności ogólnych dla naukowców zajmujących się biomedycyną oraz konkretne szkolenia z zakresu umiejętności, jakich naukowcy potrzebują w przemyśle. Sieć prowadziła również wyjątkowy program wspierający mobilność naukowców w Europie. Początkującym badaczom przydzielono powiązane projekty, dające maksymalne możliwości współpracy.
Wszyscy początkujący badacze ukończyli prace doświadczalne w ramach swoich prac doktorskich. W ramach sieci zorganizowano dwie konferencje: "Immunologia chorób nerek" oraz "Biologia systemów".
Prace prezentowano na 26 międzynarodowych i krajowych spotkaniach oraz opublikowano w szeregu artykułów. Jeden z partnerów przemysłowych wprowadził na rynek trzy testy opracowane w ramach przemysłu, a trzech innych partnerów przemysłowych prowadzi negocjacje zmierzające do komercjalizacji wyników badań przeprowadzonych przez innych partnerów naukowych.
Zacieśniona współpraca między nauką i przemysłem w dziedzinie badań naczyniowych może doprowadzić do powstania nowych technologii, usprawnić proces negocjacji i współpracę między badaczami i partnerami przemysłowymi. Rozwiązania te przyniosą korzyści pacjentom, którzy będą mogli być leczeni dzięki nowym technologiom i innowacjom.
opublikowano: 2015-04-22