Monitorowanie zakażeń kiłą i wirusem HIV

Wrodzone zakażenia kiłą i wirusem HIV stanowią częstą przyczynę chorobowości i śmierci niemowląt. Niedrogie, łatwo dostępne i łatwe w obsłudze testy, dzięki którym można byłoby rozpoczynać leczenia tego samego dnia, ocaliłyby życie wielu noworodkom.

Większość przypadków wrodzonych zakażeń kiłą i wirusem HIV ma miejsce w grupach podwyższonego ryzyka. Konieczne jest prowadzenie badań w grupach, gdzie ryzyko zakażenia jednym z tych dwóch patogenów jest wysokie, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju i rozprzestrzeniania chorób. Celem finansowanego przez UE projektu "Assured point-of-care device for syphilis and HIV in pregnant women and new born" (PREVENTIT) jest opracowanie prostego narzędzia diagnostycznego do jednoczesnego rozpoznawania zakażenia wirusem HIV i kiłą.

Oznaczenie to ma łączyć w sobie zasady działania testu ELISA z oznaczeniem na bazie przepływu bocznego i z zastosowaniem wykrywanego wzrokowo markera lub silnego barwnika fluorescencyjnego do odczytu cyfrowego. Urządzenie do wykonywania oznaczenia musi spełniać szereg wymogów: musi być niedrogie, czułe, swoiste, łatwe w obsłudze, działać szybko i pewnie, nie wymagać zastosowania dodatkowego sprzętu ani części. Jest to niezbędne, aby test można było przeprowadzać na miejscu.

Dobrano antygeny kiły i HIV-1 i zastosowano jako sondy wychwytujące do użycia w oznaczeniu w postaci wieloanalitowej. Wybrane antygeny skoniugowano ze złotem koloidalnym, aby uzyskać sondy detekcyjne do odczytu wzrokowego, i z różnymi fluoroforami, tak by funkcjonowały jako sondy do automatycznego odczytu czytnikiem optycznym. Warunki prowadzenia oznaczenia zostały zoptymalizowane i określono standardowe procedury wykonywania testu. Dokładność diagnostyczna jest obecnie oceniana poprzez walidację względem zewnętrznego panelu próbek surowicy od pacjentów zakażonych kiłą lub wirusem HIV.

Obecnie badane i optymalizowane są warunki przeprowadzania testów w formacie wieloanalitowym na matrycy stałej i automatycznej detekcji z użyciem koniugatów fluoroforowych. Prototyp jednorazowego urządzenia wykorzystującego sondy do detekcji wyznakowane złotem koloidalnym do odczytu wzrokowego jest obecnie testowany w badaniu laboratoryjnym. Urządzenie będzie jeszcze odpowiednio dostosowywane, aby udoskonalić procesy inkubacji, płukania i odczytu.

Obecnie prowadzenie testów na kiłę i HIV w grupach wysokiego ryzyka nie jest rutynową praktyką. Wprowadzenie łatwego i niedrogiego testu łączonego na HIV i kiłę może radykalnie ograniczyć wskaźnik zakażeń wrodzonych u noworodków.

opublikowano: 2015-03-20
Komentarze


Polityka Prywatności