Innowacyjne detektory toksykologiczne

Oporność na antybiotyki należy do najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Aby przezwyciężyć ten problem, wymagane są innowacyjne metody badań przesiewowych nowych potencjalnych leków i interwencji.

Początkowo antybiotyki wykazują dużą skuteczność, lecz wywierają jednocześnie silną presję selekcyjną na patogeny, które zaczynają mutować, aby przeżyć. W rezultacie niezbędne są nowe strategie zwalczania zakażeń bakteryjnych. W ciągu ostatnich kilku lat zaprojektowano innowacyjne systemy podawania leków w oparciu o nośniki z nanomateriałów i przetestowano ich skuteczność w zwalczaniu bakterii. Jednakże zastosowane strategie nie dostarczają wystarczających informacji na temat toksykologicznych skutków farmakoterapii.

Istniejące metody pozwalają tylko ocenić, ile bakterii przeżyło po podaniu leku, lecz nie dają wglądu w zdarzenia, które zachodzą na poziomie pojedynczych komórek, co może prowadzić do błędnej interpretacji danych. Aby przezwyciężyć to ograniczenie, naukowcy z finansowanego przez UE projektu NANOTESTS rozpoczęli prace nad mikrocieczowymi, papierowymi detektorami do badań przesiewowych lekoopornych bakterii.

Urządzenia mikrocieczowe na bazie papieru są niedrogie w produkcji i mogą dostarczyć informacji na temat wpływu toksykologicznego nowych leków i substancji chemicznych na pojedyncze bakterie. Działania w ramach projektu koncentrowały się na identyfikowaniu odpowiednich, powierzchniowych związków chemicznych do badań toksykologicznych i na tworzeniu kanałów mikrocieczowych.

Długoterminowym celem projektu NANOTESTS było stworzenie urządzenia mikrocieczowego do złożonej ewaluacji toksykologicznej różnych leków i gazów. Z użyciem tego układu możliwe będzie ocenianie skuteczności nośników leków na bazie nanocząstek, co przełoży się na szybsze tworzenie środków do zwalczania antybiotykoopornych patogenów.

opublikowano: 2015-02-06
Komentarze


Polityka Prywatności