Medycyna, zdrowie

Projekty badawcze finansowane przez UE na rzecz walki z chorobami

Naukowcy poczynili imponujące postępy w walce z niektórymi z najbardziej niszczycielskich wirusów i chorób naszych czasów. Nie ustają w poszukiwaniach nowych sposobów zapobiegania chorobom, doskonaląc diagnostykę i opracowując skuteczniejsze terapie oraz metody leczenia. Jednakże nasza wiedza pozostaje nadal niepełna i wiele pozostaje do odkrycia.

Ogromna poprawa narzędzi do profilaktyki i leczenia HIV/AIDS nie wystarczyła do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ani do odkrycia ostatecznego lekarstwa. W 2012 r. w Europie i Azji Środkowej odnotowano ponad 131.000 nowych zakażeń HIV, wzrost o 8% w stosunku do 2011 r. Spośród tych nowych przypadków, 29.000 miało miejsce na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG), to o 1% więcej w stosunku do minionego roku.

Mimo iż badania naukowe nad terapiami onkologicznymi i antynowotworowymi są prowadzone od zarania medycyny, istnieje przekonanie, że nowotwory przypuszczalnie pozostaną jednym z największych zabójców XXI w. Globalne wysiłki badawcze w walce z tą chorobą podejmowane są od lat 70. XX w. Celem jest zmiana statusu tej choroby ze śmiertelnej na przewlekłą. Większość badaczy i klinicystów przyznaje, że to ogromne wyzwanie.

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-23 11:45:28
KomentarzePrzegląd uczelni w Polsce
WSEiTszczecin_220.jpg
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
boks_220.gif
 
Polityka Prywatności