Langusty zamieniają krwinki w komórki mózgowe
Jak w przypadku wszystkich zwierząt nerwy węchowe langust są stale narażone na uszkodzenie i wymagają odbudowy. Jak to ujęto w »New Scientist«, rozwiązanie langusty polega na stworzeniu swego rodzaju żłobka dla młodych neuronów – grudki u podstawy mózgu zwanej niszą.
»New Scientist« opisuje szczegółowo, co dzieje się w niszy: „Ciałka krwi [krwinki] są przyciągane do niszy. W obszarze tym stale znajduje się mniej więcej setka komórek. Każda komórka dzieli się na dwie komórki potomne, prekursory pełnych neuronów, które migrują do niszy”. Ostatni etap rozwoju tych neuronów odbywa się w skupiskach w innej części mózgu.
Do regulowania produkcji krwinek zespół badawczy wykorzystał substancję chemiczną zwaną astakiną 1. Naukowcy stwierdzili, że zmiana liczby krwinek spowodowała zmianę liczby komórek w niszy. Jak zwięźle donosi »New Scientist«: „Im więcej krwinek, tym więcej młodych neuronów”.
Następnie wyekstrahowano krwinki z langusty-dawcy i oznaczono je barwnikiem DNA. Komórki te przetoczono badanym osobnikom. O wynikach dowiadujemy się z »World Nature News«: „Nieco ponad tydzień później naukowcy odkryli, że krwinki dawcy znalazły drogę do neuronowego żłobka. Wkrótce potem odnaleziono nowe komórki prekursorowe z tym samym markerem genetycznym, co oznacza że jakimś sposobem młode neurony powstały z krwinek dawcy”.
W podsumowaniu opublikowanym w »Developmental Cell« znajdujemy następujące wnioski: „Dorosłe neurony langusty mogą wywodzić się z krwinek […]. Co więcej, liczba komórek składająca się na neurogenną niszę u langusty wiąże się ściśle z całkowitą liczbą hemocytów (THC) i można ją regulować podwyższając bądź obniżając THC”.
Wyniki te są warte zauważenia, ponieważ pokazują niezwykły przypadek transdyferencjacji – która stanowi jedno z największych wyzwań w medycynie regeneracyjnej – zachodzący naturalnie u bezkręgowca. Te badania nie są z pewnością końcem eksploracji. Jak dokładnie krwinki są przekształcane w komórki mózgowe, nadal pozostaje tajemnicą – mówi »New Scientist« Barbara Beltz z Wellesley College w Massachusetts, członkini zespołu badawczego. Zrozumienie mechanizmów, dodaje, mogłoby pomóc nam w stworzeniu nowych terapii w celu przeprogramowania komórek ludzkich.
opublikowano: 2015-01-07
ostatnia zmiana: 2015-01-20