Artykuły o zdrowiu

Brak pomocy ze strony państwa, czyli refundacji przez NFZ procedury pozaustrojowego zapłodnienia in vitro pozostaje wciąż najważniejszym problemem szerszego jej stosowania - uważa znany w kraju i za granicą specjalista w tej dziedzinie, prof. Marian Szamatowicz z Białegostoku.
Stres bywa szkodliwy nie tylko dla osób dorosłych. Jak pokazują najnowsze badania, sytuacje stresowe są szkodliwe dla małych dzieci, a nawet mogą zaburzyć ich rozwój już w okresie prenatalnym.
Dieta bogata w ryby, kwasy tłuszczowe omega-3, owoce i warzywa zmniejsza ryzyko utraty pamięci i choroby Alzheimera. Niestety spożywanie kwasów tłuszczowych omega-6, powszechnych w naszej współczesnej diecie, może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią - informują naukowcy z Francji na łamach pisma "Neurology".
Noworodki urodzone dużo za wcześnie, którym podawano kofeinę w celu regulacji oddechu, mają duże szanse na zdrowe życie - informują naukowcy na łamach pisma "New England Journal of Medicine".
Palacze częściej chorują na łuszczycę i przebiega ona u nich ciężej - informuje "American Journal of Medicine". Łuszczyca jest chorobą, w której naskórek zbyt szybko rogowacieje i się łuszczy. Na skórze powstają czerwone, łuszczące się plamy - choroba może ustępować i nawracać, niekiedy trwa całe życie. Czasem towarzyszy jej łuszczycowe zapalenie stawów.
Białka wydzielane przez komórki macierzyste chronią neurony przed śmiercią po urazie mózgu i poprawiają pamięć - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of
Neuroscience".
Aktywny składnik marihuany łagodzi objawy depresji, ale tylko w niskich dawkach. Natomiast podany w większych ilościach nasila je - zaobserwowali badacze z Kanady. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Neuroscience".
48 procent Amerykanów mówi, że żyje w większym stresie niż pięć lat temu i regularnie ma w związku z tym kłopoty z zasypianiem - podał dziennik "New York Post", relacjonując wyniki badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
Dzieci i młodzi ludzie cierpiący na stany lękowe czy depresje są bardziej narażeni na alergie, niż inni rówieśnicy. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Clinical Psychiatry".
To, czy ludzie są odporni na silnie stresujące sytuacje życiowe, czy pod ich wpływem wpadają w depresję, może zależeć od zmian w poziomie jednego związku w obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności - zaobserwowali naukowcy z USA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności