Artykuły o zdrowiu

Codzienna stymulacja ciała wibracjami mechanicznymi hamuje odkładanie tkanki tłuszczowej i obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu II - zaobserwowali naukowcy z USA w badaniach na myszach. Informację na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Młodsi palacze rzucają nałóg palenia, bo przerażają ich związane z nim wydatki, starsi - bo boją się o zdrowie. Różne dla różnego wieku motywacje i przeszkody, z jakimi borykają się osoby walczące z nałogiem, zbadali ostatnio naukowcy z USA.
Posiłek zjedzony w restauracji fast food może narazić dziecko na niebezpiecznie wysoką dawkę soli. Duża zawartość soli w potrawach podawanych dzieciom może prowadzić do wystąpienia w późniejszym życiu problemów z podwyższonym ciśnieniem tętniczym i zwiększyć ryzyko zawału.
Zamachy bombowe w Londynie z roku 2005 zainspirowały studentów londyńskiego Royal College of Art do opracowania prostego urządzenia ratującego ludzkie życie - uchwytu-przyssawki do języka.
Co dziesiąty japoński nastolatek cierpi z powodu mniej lub bardziej zaawansowanej depresji. Wśród uczniów w wieku 9-12 lat odsetek ten wynosi ponad 4 proc. - wynika z badania opublikowanego przez agencję Kyodo
Otyłość to choroba. Walka z nią nie jest więc wyłącznie walką o ładną sylwetkę, ale przede wszystkim o zdrowie, życie i przyszłość. W Polsce nadwagą i otyłością dotkniętych jest ok. 61 proc. społeczeństwa.
Blokowanie aktywności neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu, bez jednoczesnego hamowania działania innych neuronów czuciowych czy motorycznych, może być alternatywnym sposobem znieczulania miejscowego - informuje pismo "Nature".
Zwolennicy marihuany o 40 procent częściej chorują na choroby psychiczne, na przykład schizofrenię - informuje "Lancet". Zespół naukowców z uniwersytetów w Cardiff i Bristolu, kierowany przez dr Stanleya Zammita przeanalizował 35 prac, poświęconych wpływowi narkotyków na zdrowie psychiczne.
Wstrzykując hormon produkowany w jelicie cienkim można osłabić apetyt na jedzenie i poprawić aktywność fizyczną u osób cierpiących na otyłość czy nadwagę - artykuł na ten temat zamieszcza pismo "International Journal of Obesity".
Osoby, które pracują w systemie zmianowym - w tym cyklicznie na zmiany nocne, mają obniżone ryzyko choroby Parkinsona. Natomiast wyższe ryzyko tej choroby dotyczy osób, które śpią po 9 i więcej godzin na dobę - wynika z artykułu na łamach pisma "American Journal of Epidemiology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności