
Od kilkunastu lat stale następuje wzrost zachorowalności na zaburzenia psychiczne. W latach 2009-2013 będzie realizowany Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Nadwaga i otyłość nie są przeszkodą w stosowaniu sztucznego zapłodnienia, ponieważ otyłe kobiety mają równie duże szanse na zajście w ciążę, co ich szczuplejsze rówieśniczki. Gorzej z donoszeniem ciąży - informuje pismo "Human Reproduction".

Komórki macierzyste otrzymane ze pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśniowym mogą posłużyć za model do badania tej właśnie ciężkiej choroby - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Ograniczony dostęp pacjentów do nowych i ulepszonych technologii medycznych służących przede wszystkim podniesieniu skuteczności leczenia - to główny wniosek płynący z ogłoszonego 9 grudnia raportu Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej, pt. "Dostęp polskich pacjentów do innowacji w ochronie zdrowia".

Umiejętność samodzielnego oznaczania glikemii przez pacjentów z cukrzycą oraz trafne interpretowanie wyników stanowią podstawowy warunek poprawy leczenia. Wieloletnie badania kliniczne wykazują, że utrzymywanie stężenia glukozy we krwi w pobliżu prawidłowych stężeń może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy nawet o 60%.

Jeśli nie chcemy podczas Świąt przybrać zbytnio na wadze powinniśmy zjeść więcej gorzkiej czekolady - sugerują duńscy eksperci. O cudownych właściwościach gorzkiej czekolady przekonali się już Aztekowie, którzy podawali ją swoim wojownikom na wzmocnienie sił witalnych.

Dym tytoniowy wpływa na zaburzenia zachowania u chłopców chorujących na astmę, czasem prowadzi do agresji czy depresji - informują naukowcy z Cincinnati Children's Hospital Medical Center.

Polacy chcą się leczyć nowocześnie, są gotowi za to zapłacić, ale też nie podchodzą do nowych metod terapeutycznych bezkrytycznie - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej.

Kobiety narażone na dym papierosowy w dzieciństwie lub życiu dorosłym znacznie częściej mają problemy z zajściem w ciążę i są narażone na poronienia - informuje pismo "Tobacco Control".

Województwo mazowieckie jest kolejnym - po lubuskim, pomorskim i małopolskim - które wprowadzi w szkołach program edukacyjno-profilaktyczny "Dlaczego stop narkotykom" - ogłoszono podczas konferencji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.