
Osoby, które spożywają duże ilości kofeiny - z kawy, herbaty czy napojów energetyzujących - częściej doznają halucynacji, np. słyszą głosy czy widzą rzeczy, których nie ma - informuje pismo "Personality and Individual Differences".

Ponad 67 proc. ankietowanych polskich lekarzy uważa, że procedury zapłodnienia in vitro powinny być chociaż częściowo finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez internetowy serwis dla lekarzy Konsylium24.pl.

Osoby, które śpią mniej niż 7 godzin na dobę są trzykrotnie bardziej narażone na przeziębienie niż ci, którzy śpią 8 godzin i dłużej - informuje pismo "Archives of Internal Medicine".

Zwierzęta, które mają dłuższy sen są mniej narażone na inwazję pasożytów i mają więcej komórek odporności we krwi - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "BMC Evolutionary Biology".

Mało kto zdaje sobie sprawę, że toksyny z dymu papierosowego osiadłe na włosach i ubraniu mogą również szkodzić dzieciom i kobietom w ciąży - ostrzegają amerykańscy naukowcy.

Coraz więcej Amerykanów cierpi na choroby przewlekłe, jak cukrzyca czy nadciśnienie, chorując jednocześnie na ponad trzy choroby tego typu. Powoduje to coraz większe wydatki prywatne na leczenie - wynika z opublikowanych we wtorek badań.

Od kilkunastu lat stale następuje wzrost zachorowalności na zaburzenia psychiczne. W latach 2009-2013 będzie realizowany Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Nadwaga i otyłość nie są przeszkodą w stosowaniu sztucznego zapłodnienia, ponieważ otyłe kobiety mają równie duże szanse na zajście w ciążę, co ich szczuplejsze rówieśniczki. Gorzej z donoszeniem ciąży - informuje pismo "Human Reproduction".

Komórki macierzyste otrzymane ze pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśniowym mogą posłużyć za model do badania tej właśnie ciężkiej choroby - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Ograniczony dostęp pacjentów do nowych i ulepszonych technologii medycznych służących przede wszystkim podniesieniu skuteczności leczenia - to główny wniosek płynący z ogłoszonego 9 grudnia raportu Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej, pt. "Dostęp polskich pacjentów do innowacji w ochronie zdrowia".