
Naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu są twórcami unikalnego w skali światowej Multimedialnego Systemu Monitorowania Hałasu. System umożliwi sporządzanie stale uaktualnianych map hałasu.

Mniej kaloryczna dieta przedłuża życie tylko otyłym myszom - informuje "The Journal of Nutrition".

Nowy krem może zapobiegać zakażeniu opryszczką narządów płciowych - informuje pismo "Cell Host and Microbe".

Osiem tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego, długoletnich palaczy tytoniu, zostanie zbadanych w ramach regionalnego programu pod hasłem: "Zbadaj swoje płuca". 20 stycznia w Gdańsku został zainaugurowany "Pomorski pilotażowy program badań przesiewowych raka płuca".

Liczba zachorowań na grypę w Polsce wzrosła w ostatnim tygodniu, ale nie można mówić o epidemii - powiedziała prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka do Spraw Grypy z Państwowego Zakładu Higieny.

Depresja może być spowodowana zaburzeniami w pracy zegara biologicznego, regulującego nasze dobowe rytmy snu i aktywności - o tej nowej koncepcji na temat przyczyn depresji mówili lekarze w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

Skład flory bakteryjnej jelita może tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie są otyli -uważają naukowcy z dwóch uniwersytetów w Arizonie i kliniki Mayo, których badania publikuje "Proceedings of the National Academy of Science", a omawia wtorkowy "Daily Telegraph".
Genexo dynamicznie rozwijająca się polska firma farmaceutyczna, posiadająca w swojej ofercie handlowej leki przepisywane z rekomendacji lekarza, suplementy diety oraz wyroby medyczne, powiększyła swoją gamę produktów.

Szkoccy naukowcy opracowali nową technikę badania jakości plemników. Przy naturalnym zapłodnieniu do komórki jajowej dociera najsprawniejszy, najszybszy plemnik. W przypadku sztucznego zapłodnienia proces ten jest bardziej przypadkowy.

Zaburzenia snu w najgłębszej jego fazie tzw. śnie wolnofalowym negatywnie wpływają na pamięć i zmniejszają aktywację hipokampa, rejonu mózgu odpowiedzialnego za zapamiętywanie - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Neuroscience".